Rovnováha koně
O přirozené křivost jse se už zmiňovala v článku Trénink Jacka. V dnešním článku bych ráda problematiku asymetrie těla ještě více rozvedla.
Přirozená křivost koní je fyziologická vlastnost, která vychází z asymetrie jejich těla ( rozložení váhy na předních končetinách není rovnoměrné). Většina koní má jednu stranu pružnější a druhou silnější, podobně jako lidé preferují jednu ruku.
Asymetrie se pak projevuje nerovnoměrně vyvinutým svalstvem. Tato asymetrie ovlivňuje pohyb, rovnováhu i schopnost ohýbat se v obou směrech. Přirozená křivost se projevuje například tím, že kůň hůře zatáčí na jednu stranu, padá dovnitř kruhu nebo vypadává ven po pleci, není schopen se shromáždit nebo natáhnout hlavu dopředu a dolů, hůře nacválává na jednu končetinu nebo má narušený rytmus chodů.

Pro harmonický rozvoj a správnou jezdeckou práci je důležité tuto křivost vyrovnávat systematickým tréninkem, který zahrnuje gymnastická cvičení, střídání směru a rovnoměrné zatížení obou stran těla.
Ve výcviku koní se častěji mluví o zádi koně, zapojení zadních končetin a jejich úloze při shromáždění koně. Úloha předních končetin a hrudníku koně je často opomíjena. Abychom ale docílili rovnováhy, sebenesení a shromáždění koně, je třeba posílit a zároveň pečovat o svaly tzv. hrudního "závěsu" (z angl. thoracic sling apparatus).
Přední končetiny koně nejsou spojené s hrudním košem klíční kostí podobně jako u lidí. K trupu jsou hrudní končetiny připojeny pomocí silných svalů, které působí jako "závěs". Naučit koně, jak správně zapojit tyto svaly a zvednou hrudník je dlouhý tréninkový proces. Svaly se musí posílit. Nejen u mladých koní je síla jejich hrudních a prsních svalů ovlivněna asymetrií-kůň se nepohybuje ve vertikální rovnováze, ale přetěžuje více jednu přední končetinu (tzv. dominantní končetinu). Svaly se pak mohou asymetricky vyvíjet.
Proto je na majiteli/trenérovi/jezdci, aby koni pomohl správným vzděláváním vést koně k vertikální rovnováze a tak svaly posílit. Nejlépe začít vzděláváním koně ze země. Zároveň je důležité o svaly hrudníku a předních končetin pečovat. Pouze zdravé, silné a pružné svaly jsou schopné zvednout hrudník a kohoutek mezi lopatkami. Tyto svaly bývají často přetěžované, dochází k jejich iritaci a bolestivosti. Jak s koněm pracovat na vertikální rovnováze se dozvíte v Online akademii.

Dysfunkce svalů jsou často spojené se špatným welfare koně (časté stání v boxe), špatnému trimu kopyt, nevhodnému tréninku nebo dokonce kvůli nerovnováze jezdce a špatnému napasování sedla. Příliš dotažený podbřišník, nevhodná velikost a umístění také způsobuje stres svalů.
Svaly pak pracují pod napětím, práce je mnohem náročnější a kůň se rychleji unaví. Stejně tak k dysfunkci svalů přispívají různé úrazy, při kterých vzniká poškození tkáně v podobě jizev. Proto je dobré, aby každý majitel koně znal základní techniky pro uvolnění svalů svého koně. Koně, kteří mají problémy v oblasti hrudníku a hrudních končetin mají problém s prací na kruhu (ohnutím), padají na předek, opírají se do otěží, mohou vykazovat stres při dotahování podbřišníku, mohou být citliví při čištění.
Rovný kůň je ten, který je obratný na obě strany a dokáže se snadno ohnout vlevo i vpravo. Má rovnováhu potřebnou k tomu, aby reagoval na jezdcovy požadavky na změnu směru nebo zarovnání, aniž by se "zasekl" a nechával části svého těla ve své preferované ohnuté pozici. Umí bez problémů nacválat na obě nohy, rozkládá váhu rovnoměrně mezi obě plece a dokáže pohybovat plecemi do obou stran na požádání.
Jeho zadní nohy jsou zarovnané tak, aby obě vykračovaly stejně pod tělo, a umí je na požádání přesunout do libovolné strany. Každá z jeho nohou nese svůj spravedlivý podíl zátěže, což mu umožňuje pravidelné a vyvážené kroky s dobrým rytmem. Díky tomu má větší šanci na dlouhý a zdravý pracovní život.
Kůň nikdy nebude dokonale rovný, ale pečlivým tréninkem se jeho původní křivost může výrazně zmírnit. Práce na zlepšení rovnosti je proto součástí každé fáze tréninku, od základů až po ty nejpokročilejší úrovně.

Lucie Kolářová: Učím lidi, jak s koňmi pracovat s citem a respektem, jak je trénovat pozitivním přístupem a jak o ně pečovat tak, aby mezi nimi vzniklo opravdové a pevné pouto. Spolupráce s koněm není o síle, ale o porozumění, důvěře a vzájemném naslouchání. Můj příběh najdete zde.