Budujeme rovnováhu

Prohlášení o odpovědnosti a podmínky užití

Tento materiál je chráněn autorským právem a je určen výhradně pro osobní potřebu registrovaného účastníka kurzu. Jakékoli neoprávněné šíření, kopírování, publikování, zpřístupňování či poskytování tohoto obsahu třetím osobám bez předchozího písemného souhlasu autorky je výslovně zakázáno a může být kvalifikováno jako porušení autorského zákona. Děkujeme za respektování těchto podmínek.

Tento online kurz slouží výhradně k informačním a vzdělávacím účelům. Nenahrazuje individuální odborné vedení, osobní konzultaci s kvalifikovaným trenérem ani veterinární vyšetření či odborný dohled. Veškeré informace, rady a techniky uvedené v kurzu jsou poskytovány na základě praktických zkušeností a osvědčených přístupů. Jejich aplikace je však plně na vlastní odpovědnost každého účastníka. Autorka kurzu nenese žádnou odpovědnost za jakékoliv následky, újmy, zranění či ztráty vzniklé v důsledku použití těchto informací.

Upozorňujeme, že práce s koňmi je spojena s určitými riziky a může být potenciálně nebezpečná. Doporučujeme, aby veškeré techniky a cvičení byly prováděny s maximálním ohledem na bezpečnost zvířete i člověka. V případě nejistoty nebo nedostatečné zkušenosti důrazně doporučujeme vyhledat odbornou pomoc. Poskytovatel kurzu nenese žádnou odpovědnost za škody, zranění či jiné újmy způsobené nesprávným nebo neuváženým použitím informací z tohoto kurzu.

Účastí v kurzu účastník výslovně potvrzuje, že si je plně vědom rizik spojených s prací s koňmi, a že veškeré kroky podniká na vlastní odpovědnost.

V případě, že účastník pracuje s koněm, který vykazuje známky nebezpečného chování (např. agresivita, kopání, kousání, vznětlivost, nevyzpytatelnost apod.), je nutné přistupovat k takovému zvířeti zcela individuálně a za specifických podmínek, které nejsou obsahem tohoto kurzu. Vždy dbejte na bezpečnost všech zúčastněných. Nezletilí by měli být při práci s koňmi vždy pod přímým dohledem dospělé, odpovědné osoby.

Upozorňujeme také, že veškerá zodpovědnost za zdravotní stav koně, jeho pravidelnou péči a kondici, nese výhradně jeho majitel, popř. osoba oprávněná s koněm nakládat. Tato odpovědnost zahrnuje zejména, nikoli však výlučně, zajištění pravidelné veterinární péče, úpravy kopyt, péče o chrup, fyzioterapie a celkové kondiční přípravy zvířete.

Fyzická cvičení a gymnastické prvky prezentované v tomto kurzu mohou představovat zvýšenou zátěž pro pohybový aparát koně. Před jejich aplikací je nezbytné důkladně znát a zohlednit aktuální zdravotní stav koně. Provozovatel kurzu nenese žádnou odpovědnost za případné újmy na zdraví zvířete vzniklé v důsledku nevhodného použití zde uvedených informací, cvičení nebo z důvodu zanedbání péče ze strany uživatele kurzu.

Používáním tohoto kurzu uživatel bere na vědomí a souhlasí s výše uvedeným.

Teorie

Asymetrie koně

Každý kůň je přirozeně křivý, stejně jako každý člověk. Lépe se ohýbá na jednu stranu než na druhou, nese více váhy na přední nohy nebo na jednu ze stran. Při ježdění se tato křivost projevuje ztuhlostí, přepadáváním na předek, taháním za otěž, neochotou zatáčet na jednu stranu, příliš rychlým nebo pomalým pohybem, případně vzpurností, vyhazováním či stavěním se na zadní.

Mnoho těchto problémů může být způsobeno právě křivostí koně. Proto je naším cílem pomoci mu najít rovnováhu, což se děje prostřednictvím gymnastických cvičení. Kůň se postupně učí přenášet váhu z předních končetin – nejprve rovnoměrně na všechny čtyři nohy, až dosáhne shromáždění, kdy většinu váhy nese na zadních končetinách. Plné shromáždění lze vidět například ve cviku leváda, kdy kůň stojí pouze na zadních nohách.

Horizontální a vertikální rovnováha

Horizontální rovnováha znamená rozložení váhy mezi přední a zadní končetiny. Přirozeně kůň nese více váhy na předních nohách, protože má těžkou hlavu a krk.

Vertikální rovnováha znamená rovnoměrné rozložení váhy mezi pravou a levou stranu těla. Pokud bychom se na koně podívali zepředu a vedli pomyslnou čáru od hlavy dolů mezi přední kopyta, měla by procházet přesně středem těla. Jelikož jsou koně přirozeně křiví, mají tendenci přenášet více váhy na jednu stranu. To je obzvlášť patrné při lonžování – kůň může padat dovnitř kruhu nebo naopak utíkat ven.

Vertikální rovnováha je klíčová pro správné vyklenutí hřbetu. Pokud ji kůň nenajde, přetěžuje jednu přední nohu, čímž dochází k poklesu ramene a celého hrudníku. Tím se narušuje postavení páteře a kůň začne kompenzovat nerovnováhu zvedáním hlavy, prohýbáním hřbetu a přetěžováním určitých svalových skupin. Dlouhodobé přetížení může vést k poškození svalů, šlach a dalších tkání, což může způsobit vážné zdravotní problémy.

Bez vertikální rovnováhy se kůň nemůže plně uvolnit, natáhnout se dopředu a dolů ani se rovnoměrně ohýbat podél celého těla. Nedostatečná rovnováha často vede k přehnanému ohnutí v krční oblasti páteře.

Pokud kůň dosáhne vertikální rovnováhy, jeho záda se narovnají, prodlouží a zvednou, což umožní svalům ramenního pletence lépe pracovat a zvednout kohoutek. Tím se přirozeně prodlouží i krk. Délka krku se měří mezi nosem a hrudníkem – pokud má kůň hlavu u země, tato vzdálenost je kratší. Kůň, který není v rovnováze, nemůže krk volně natáhnout, protože ho používá k udržení stability. Pokud se snažíme ovlivnit polohu hlavy pouze rukama, dochází k umělému zkrácení krku. Ve správné vertikální rovnováze si kůň sám najde optimální polohu hlavy bez vnějšího nátlaku.


Práce ze země

Práce ze země nám pomáhá podpořit koně v nalezení rovnováhy, rytmu a ve zlepšení pružnosti a jemnosti. Každý kůň je od přírody křivý, a pokud chceme, aby byl pružný, zdravý a psychicky vyrovnaný, je nutné pracovat na jeho celkové rovnováze.

Stejně jako jsem psala v předchozích modulech, i zde zdůrazním potřebu, aby se člověk neustále vzdělával a udržoval se v dobré fyzické i psychické kondici. Každý skvělý trenér je vyrovnaný, vnitřně klidný a uvědomuje si své emoce i reakce. Dobrý trenér zná nejen své tělo, ale i tělo koně. Potřebuje cit a správné načasování – ať už pracuje klasickým výcvikovým přístupem, nebo pozitivním posilováním. Musí být empatický a umět rozpoznat okamžik, kdy je potřeba přestat a práci přerušit, a naopak chvíli, kdy je správné žádat víc a posunout se dál. Také by měl vědět, jak jeho postavení a požadavky ovlivňují pohyb koně a kdy je správný moment k udělení signálu.

Lonžování, práce ze země a práce na ruce jsou důležitou součástí výcviku koně a neměly by být opomíjeny. O lonžování existuje mnoho odborných knih – zde zmíním jen základní poznatky, které jsem se naučila od různých trenérů a výcvikových směrů.

Lonžování není bezduché honění koně dokola v kruhové ohradě. Je to jemná a propracovaná metoda práce, která pomáhá koni v sebenesení, hledání rovnováhy a rytmu. Nemělo by se využívat k jeho unavení nebo jako náhražka ježdění. Kůň, který 20 minut bezúčelně krouží, nebude správně zapojený. Komunikace mezi člověkem a koněm by měla probíhat neustále i během lonžování.

Při lonžování by se neměly používat pomůcky, které fixují hlavu koně do jedné pozice – takové omezení vede k zatuhlosti místo pružnosti. Cílem je vytvořit co nejvíce příležitostí pro natažení, zkrácení a shromáždění koně. Koňské tělo, stejně jako lidské, je živé a potřebuje pohyb. Střídání různých pozic a impulsů během jedné lekce pomáhá protáhnout všechny klouby, svaly, šlachy a vazy.

Velikost kruhu pro mladého koně by měla být alespoň 20 metrů. Příliš malý kruh často vede ke zrychlování koně, jeho padání na předek a přetěžování kloubů, šlach i svalů. Jakmile kůň zvládá práci na větším obvodu, můžeme kruh postupně zmenšovat pro větší gymnastický efekt. Zpočátku stojím blíže ke koni a postupně vzdálenost mezi námi prodlužuji.

Lonžování je skvělý způsob, jak koně připravit na nošení jezdecké váhy. Před jeho zahájením by měl kůň dobře znát základní signály bičem (rozejití, zastavení, ohnutí, došlapování vnitřní zadní nohy pod těžiště – viz moduly 1 a 2).

Při lonžování sledujeme uvolněnost koně a jeho pohyb dopředu vedený zádí. Hřbet by měl být pružný a vnitřní zadní noha by měla došlapovat více pod těžiště. V pokročilejším výcviku se snažíme dosáhnout také impulsionu a schwungu (kmiha). Kmih znamená dopředný pohyb – ne však zrychlení chodu. Kůň se pohybuje energicky od zadních nohou, více ohýbá klouby a všechny nohy směřují dopředu. Aktivní zadní končetiny přenášejí pohyb přes pružný hřbet, což vytváří lehký, dynamický a plynulý pohyb s odlehčenými rameny.

Pozice hlavy koně

Často diskutovaným tématem je také pozice hlavy koně. Jezdci se často nesprávně snaží dosáhnout shromáždění pomocí otěží, ale správná pozice hlavy závisí na stupni tréninku koně a ukazuje nám, jak dobře je schopen nést sám sebe.

Mladý kůň by měl mít možnost sám si najít přirozenou pozici hlavy, ve které dosáhne rovnováhy a jemného kontaktu s udidlem. Zdravotně nevhodné je držet koně v jedné pozici příliš dlouho. Kůň by neměl být ježděn ani za vertikálou (behind the vertical), ani nad vertikálou (above the vertical).

Pro zlepšení rovnováhy je důležité, aby se kůň naučil nést svou hlavu výše, ale toho lze dosáhnout pouze skrze korektní shromáždění. Jezdec by se nikdy neměl snažit zvednout hlavu koně pomocí otěží – kůň musí přenést více váhy na zadní končetiny, čímž se odlehčí předek a hlava se přirozeně dostane do správné pozice.

Úhel, do kterého může kůň hlavu zvednout, závisí také na jeho tělesné stavbě. Kůň se slabými zády bude přirozeně více potřebovat nataženou hlavu, aby mohl lépe nést jezdce a hledat kontakt. Pokud by jezdec v takovém případě vyžadoval přílišné shromáždění, mohlo by dojít k propadnutí hřbetu, což je nežádoucí.

Obr 1: Hlava dolů a relaxace koně. Tato pozice je vhodná pro uvolnění a relaxaci, ovšem nedochází zde k žádoucímu gymnastickému efektu a při dlouhodobém ježdění tímto způsobem dochází k přetěžování předních končetiň.

Obr 2:Pozice dopředu, dolů a ven-pokud je kůň ve vertikální rovnováze a v dobrém tempu, dojde k zvednutí jeho jádra (hrudi), zvednutí kohoutku, vyklenutí hřbetu a maximálnímu natažení krku.

Obr 3: Vlevo-kůň s prohnutými zády, padá na předek. Pravo-kůň se vytáhnul dopředu a dolů, vyklenul hřbet, stáhl břišní svaly

Obr: Kůň bez vertikální rovnováhy-padá dovnitř kruhu


Už staří mistři akademického ježdění sestavovali cviky tak, aby koně bavily a zároveň jim pomáhaly být silnějšími, elegantnějšími a obratnějšími. Proto je koně dělali rádi. I kůň může být hrdý na svůj výkon!

Správně vedený trénink koni umožní ukázat jeho sílu, krásu a eleganci.

Proč používat cavesson (obnosek) a ne udidlo při lonžování?

Cavesson je při správném výběru a použití nepostradatelným nástrojem pro zdravý a etický výcvik koně. Umožňuje efektivní práci na ohnutí a rovnováze bez narušení citlivých oblastí tlamy. Důležité však je, aby model koni dobře seděl, byl pohodlný a nezpůsoboval žádný diskomfort. Pokud zvolíte kvalitní cavesson, otevře vám dveře ke skutečné jemnosti v komunikaci a tréninku s koněm.

Používání dobře padnoucího a správně upraveného cavessonu umožňuje přesně vést a nastavovat hlavu koně během lonžování – a to i na větší vzdálenost. Cavesson je univerzální pomůcka vhodná nejen pro lonžování, ale i pro práci ze země, dlouhé opratě a ježdění.

Oproti lonžování na udidle nebo ohlávce má cavesson zásadní výhodu: nenarušuje citlivou tlamu koně a dovoluje přesnější práci s ohýbáním a postavením hlavy. Udidlem nelze efektivně ovlivnit spodní čelist směrem k požadovanému ohybu. Správně použitý cavesson pomáhá nastavit týl a hlavu koně tak, aby bylo možné začít pracovat na jeho laterárním ohnutí.


Jak správně nasadit a upravit cavesson?

Nasaďte cavesson na koně a nejdříve upravte jeho délku. Nosní část by měla sedět přibližně 1 až 3 prsty pod lícní kostí. To je zelená čára A na fotografii níže. Zároveň by mělo být asi 4 prsty místa mezi nosní částí a horním okrajem nozder. To je modrá čára B na obrázku.

Správné umístění cavessonu – Lícní kost. Pokud je cavesson nasazen příliš nízko, nosní část bude tlačit na měkkou chrupavku nosu. Tato oblast je velmi citlivá a zároveň hrozí omezení dýchání. Cavesson příliš vysoko-pokud je cavesson nasazen příliš vysoko, je příliš blízko lícním kostem a bude tlačit na místa, kde vystupují lícní nervy.

Vždy se ujistěte, že cavesson netlačí u kořene uší. Tato oblast obsahuje mnoho akupunkturních bodů. Pokud jsou podrážděny, může kůň reagovat napětím v zádech nebo bolestivostí, protože tvrdý okraj působí na citlivou oblast.

Dbejte na bezpečnost očí! Po finálním nastavení vždy zkontrolujte, zda se cavesson nehýbe. Pokud se lícnice dostane do oka, ohrožuje to zdraví koně. I pouhé přiblížení k oku může být velmi nepříjemné. Při lonžování nevidíte vnější stranu hlavy – proto je nutná pečlivá kontrola nasazení. 


Shrnutí, na co si dát pozor:

 Týl je velmi citlivý. Pásek na týlu nesmí být příliš úzký ani se zařezávat. U kořene uší musí být měkce polstrovaný.
 Lícnice nesmí být příliš blízko oku, aby ho nemohla zranit ani při malém posunutí. Pro zajištění správné polohy je nezbytný podhrdelník

.

 Nánosník by měl hladce přiléhat po stranách, bez mezer nebo tlakových bodů – ty jsou vždy známkou špatného padnutí. Měkké polstrování je důležité. Čím níž cavesson leží, tím tvrdší je tlak na citlivou část nosní chrupavky. Kůň pak nemůže plně roztáhnout nozdry, což omezuje dýchání.

Hezký popis anatomie hlavy koně najdete ZDE

Zvykání na obnosek: Jak na možné potíže

Předtím než začnete s prací na obnosku (cavesonu), dejte koni čas si na něj zvyknout. Je běžné, že se zpočátku snaží obnosek setřást, hází hlavou nebo působí neklidně, popřípadě začne po ruce chňapat. Tyto projevy jsou normální součástí procesu. Ze začátku za obnosek netahejte, spíše rukou následujte hlavu koně, pokud zvedne hlavu příliš vysoko, tak nehte vodítko proklouznout mezi prsty a pak jej znovu uchopte.

Pochvalte každou snahu koně, opět můžete využít odměn – kůň rychle pochopí, jaké chování trenér žádá. Pokud kůň chňapá po ruce netrestejte ho uhozením. Citlivý přístup je klíčový. Dopřejte koni dostatek času a trpělivosti a vnímejte jeho reakce.

Pokud ale nepohodlí přetrvává déle, tak zkontrolujte:

  • Zdraví chrupu

  • Možné blokace čelisti: Nechejte vašeho koně pravidelně kontrolovat fyzio/bodyworkerem a sami se naučte základní uvolňovací techniky.

  • Padnutí a nastavení obnosku: Nesprávně upravený obnosek – příliš těsný, posunutý nebo tlačící na citlivá místa – způsobuje nepohodlí i bolest. Ujistěte se, že sedí přesně a jemně.


Tréninkový tip: Kůň nemusí akceptovat obnosek během jedné lekce. Dejte mu čas a v mezičase můžete určitě trénovat na obyčejné ohlávce například signály pro rozejití, zastavení, přechody.



Pozice hlavy dopředu a dolů

Pozice dopředu a dolů je jedním ze základních pilířů tréninku akademického ježdění. Učí koně uvolnit se, protáhnout hřbet a při správném zapojení zádě také hřbet vyklenout. Samotné natažení hlavy dolů nestačí k hodnotnému zapojení zádě a požadovanému vyklenutí. Kůň také musí došlapovat vnitřní zadní nohou dopředu pod své těžiště (center of balance). Aby mohl došlápnout dále pod těžiště, je nutné správné ohnutí. Není třeba plného natažení hlavy až k zemi (jako je vidět u některých westernových koní). Požadujeme protažení tak, aby došlo k protažení horních krčních svalů a uvolnění dolních krčních svalů. Správně zapojený hřbet je pružnější a odolnější. Více v vE-knize Biomechanika zapojení.

Cviky v akademickém ježdění se provádějí na cavessonu. Jedná se o výbornou pomůcku pro přesnou práci. Pro náročnější cviky je cavesson mnohem výhodnější než například provazová ohlávka. Na začátku ovšem není nutností, postačí i provazová ohlávka, případně si můžete nechat vyrobit provazovou ohlávku s kroužky na stejných místech jako cavesson. Nikdy nevkládejte prsty do kroužků cavessonu!


         Dopředu a dolů v zastavení  

          POSTUP:

  1. Stoupnu si před koně a sama zrelaxuji (vydechnu a zkontroluji, zda nemám napětí v těle (cvičení Spoluv klidu-modul 1), jemně uchopím koně za vodítko zapnuté za prostřední kroužek cavessonu (či za ohlávku).
  2. Všechny pohyby jsou plynulé a pomalé, pokud pracujete s mladým koněm! Rukou poté jemně požádám o snížení hlavy. Rukou netlačím, jenom ji volně pouštím dolů a nechám viset. Nezvyšuji tlak a netlačím proti nosu koně. Pouze čekám. Mohu koni pomoci naším signálem, který už zná pro snížení hlavy (modul 1). Popřípadě se sama mohu trochu předklonit. 
  3. Může se stát, že kůň neakceptuje vaši ruku na jeho nose, používáte-li cavesson. V tomto případě bych se napřed zaměřila na klidné akceptování vaší ruky na jeho nose. Jednoduše uchopte caveson (blíže kroužku) a pokud kůň stojí klidně, pochvalte a odměňte. Zopakujte několikrát. Může trvat pár lekcí, než klidně stojí a čeká na další povel. To je v pořádku.
  4. Důležité: Přesné označení správně provedeného cviku je velice velice důležité! V opačném případě při špatném načasování váš kůň bude dělat něco, co jste nechtěli nebo neplánovali.
  5. Pokud kůň klidně stojí a umí snížit hlavu na náš signál, můžeme tedy toto cvičení vyzkoušet v kroku. Stoupneme si vedle koně, vodítko chytneme do levé ruky a koně pobídneme do kroku. Cvičení začínám na rovné stěně, později přecházím na kruh. Jdeme vedle koně a požádáme ho o snížení hlavy (svoji ruku s vodítkem dám dolů, řeknu slovní povel pro snížení hlavy "dolů") , jen malý náznak snížení hlavy ze strany koně označím (marker=klikrem nebo slovně), hned pochválím a odměním. Nepotřebuji vidět čumák koně až na zemi. Tentokrát mi jde o volněný pohyb vpřed.
  6. Pamatujte si: Označení správného momentu vždy předchází pochvale a odměně. Dále ve cvicích mluvím jen o pochvale a odměně, ale vždy musíte označit správný moment, požadované chování: podmět (signál)-chování (ze strany koně)-označení (marker-klik, slovní označení)-pochvala, odměna více v modulul 1.
  7. Pamatujte si: Každý nový cvik je složen z několik dílčích drobných kroků a každý vyžaduje přípravu ze strany člověka (záměr v hlavě, pozice těla atd.) I v zdánlivě lehkém cvičení jako je hlava dopředu a dolů. Vždy, když se postavím před koně, dávám si chvíli na svůj relax, klid a přípravu cvičení.

          


         Dopředu a dolů v kroku 

          POSTUP

  1. Kůň už zná signál pro snížení hlavy v zastavení. Pokud koně cvičení učím poprvé, jsem v jeho těsné blízkosti. Napřed si cvičení zopakuji jen v zastavení, aby měl kůň představu o tom, co se bude dělat. Když mi ochotně sníží hlavu na jemný signál, mohu koně požádat o vykročení.
  2. Jdu vedle koně a dávám slovní povel pro snížení hlavy ("dolů"). Když kůň naznačí snížení hlavy, hned chválím, zastavuji a dávám odměnu. Zopakuji několikrát a poté se snažím, aby kůň s hlavou níže vydržel část kruhu. Vše pomalu, nenásilně, s trpělivostí a klidem. 
  3. Pokud koník nechápe, můžete si pomoci svým tělem a sklonit se mírně dolů. Některým koním to může chvíli trvat, než to pochopí.


Video: Lilinka – pozice dopředu a dolů.
Je naprosto v pořádku, když si kůň během práce mění pozici hlavy – například se víc protáhne směrem dolů. Pokud ale nese hlavu spíš výše, je vhodné toto postupně korigovat. Běžná chyba, kterou můžete vidět i u mě-chybí kontakt s nosem koně, vodítko je prověšené.


Ohnutí


STELLING A OHNUTÍ (BENDING)

Stelling je ohnutí koně v prvním krčním obratli (atlas) – respektive pozice hlavy koně ve vztahu k atlasu. Můžeme stellning popsat také jako pozici čelisti koně vzhledem k páteři (spodní čelist se vytočí pod atlas).

Ohnutí (laterální ohnutí) vychází z prvního krčního obratle a prochází celým tělem koně až ke kořenu ocasu – je to tedy ohnutí podél páteře koně. Pro korektní ohnutí koně potřebujeme stellning. Ze stellningu bychom už měli vidět reakce v kyčli koně.

Při ohnutí koně dochází k ohnutí v krční části (krční obratle jsou nejvíce flexibilní). Oblast žber je téměř neohebná, a tak, aby došlo k ohnutí, dojde k rotaci páteře směrem dolů na ohnuté straně (dovnitř). Vnější oblast žber rotuje nahoru, což uvolní vnější rameno koně. Všechny tyto znaky uvidíte lépe a zřetelněji s prohlubujícím se tréninkem těla koně.

Ohnutí pokračuje až ke kyčli, která vlivem stellningu posune dopředu a dolů. Kůň by měl být ohnutý tak, že jezdec vidí při jízdě na kruhu koňské oko. Na kruhu koňské tělo opisuje linii kruhu. Další pomůckou je, že koňská hlava by neměla opustit hrudník koně.

Zde se můžete podívat na vyukové video od Ylvie Fros


K čemu je cvičení dobré: Cvičení pomáhá koni najít rovnováhu, připravuje ho na práci na kruhu a pomáhá mu protahovat zkrácené svaly, které způsobují přirozenou křivost koně.

          POSTUP:

  1. Cvičení učíme koně nejprve v zastavení. Stoupneme si před koně. Napřed ho požádáme o pozici hlavy dopředu a dolů – abychom dostali čelist a atlas dále od sebe a vytvořili mezi nimi prostor. Pozici hlavy hledáme tak, aby byl kůň uvolněný. Hlava nemusí být příliš nízko. 

  2. Uchopte koně za cavesson (cokoliv, co má prostřední kroužek na nose koně) a požádejte o stelling tím, že začnete lehce působit rukou do strany. Tlak nezvyšuji, pokud kůň nereaguje. Dávám opravdu jemné impulzy rukou a vždy dávám koni možnost a prostor odpovědět. Koník by měl už umět z předešlé přípravy (modul 1) reagovat na naše jemné signály ochotně a lehce. Pokud je koník hodně tuhý a nereaguje jemně a plynule, můžete použít target (jak používat target a co to je, najdete v modulu 1). 

  3. Pamatujte si, že napřed chceme vidět pouze reakci na naši ruku. Nejde nám o kvalitu ani míru ohnutí. První, co řeším, je reakce na moji ruku, tedy pochopení ze strany koně. Teprve když opravdu chápe a reaguje na náš požadavek, potom řeším detaily a kvalitu pohybu hlavy. Koně bývají často zatuhlí v oblasti týlu, proto cvičení nedělejte na sílu. Pokud cítíte opravdu velký odpor, použijte target na povolení, rozhýbání a uvolnění. Čím více tlaku budete používat, tím více protitlaku a odporu se vám vrátí.

  4. Pokud funguje stellning, můžete přidat signál pro ohnutí, ten dávám pomocí tušírky. Tušírka zde simuluje naši budoucí holeň či v pokročilém výcviku naše stehno, které dává signál pro ohnutí. Stoupneme si před koně a ukročíme mírně do strany (podle toho, kam koně ohýbáme). V levé ruce držím vodítko, ruka je těsně na čumáku koně, držící jemně prostřední kroužek cavessonu. Tušírku zvednu do oblasti, kde leží jezdcovo stehno, a jemně koně pohladím směrem dolů do míst těsně za přední nohou koně (místo naší budoucí holeně). Vše je jemné a lehké. Kůň by se měl podívat "dovnitř" a nabídnout stelling, vaše ruka na cavessonu následuje hlavu koně. Pokud kůň vyhoví, povoluji ruku i tušírku a moc chválím a odměňuji koně. 

  5. Pokud kůň nijak nereaguje na tušírku (což je v pořádku a normální), můžu rukou požádat o stelling, a když mi jej kůň nabídne, ihned chválím. Pokud je kůň velice tuhý a nechce se ohýbat, můžeme si pomoci targetem. Pamatujte, pokud kůň nereaguje jemně, tlak NEZVYŠUJEME! Pracujeme více na relaxaci, uvolnění a rozhýbáváme zatuhlé svaly třeba pomocí targetu.

  6. Pokud máte jemné reakce koně, zaměřujte se více na to, co cítíte ve vaší vlastní ruce. Celý pohyb koňského těla můžete cítit ve své vlastní ruce, jenom musíte hodně vnímat.

  7. Pokud vše funguje v zastavení, můžeme cvičení vyzkoušet v kroku. Cvičím v pozici před koněm (viz níže) i v pozici vedle koně.

 Video: Lili – ohýbání v týlu a v těle
 Při práci na ohýbání v týlu dbejte vždy na maximální jemnost. Ruka jezdce by měla udržovat konstantní,   měkký a citlivý kontakt s nosem koně. Vyvarujte se tahání – vedení by mělo být spíš o nabídce a podpoře,   ne o nátlaku. 
Při správném ohnutí v týlu dostanete ohnutí v těle!

Video: Lili  a Lea– ohýbání v týlu


Video: Péťa a Tabi– ohýbání v týlu:  Nezapomínejte na jemný kontakt s nosem koně. Vaše ruka žádá, ale také nabízí-tedy musí přijít uvolnění. Nikdy netahejte za obnosek. Jak byste se cítili na místě koně? 






Teorie-práce na stopách

Aneb, jak kráčí nohy koně

Práce na různých stopách (bended straight, shoulder for, shoulder in) jsou důležitými nástroji jezdecké gymnastiky. Pomáhají nejen zlepšovat rovnováhu, ohýbatelnost a symetrii, ale také umožňují koni volně a efektivně pohybovat tělem. Právě díky těmto cvikům může kůň rozvíjet sílu a pružnost.

Práce na stopách úzce souvisí s biomechanikou pohybu – jakou nohou kůň nese váhu, jak jsou jeho končetiny sladěny a zda je jeho tělo rovnoměrně zatíženo. Koně nesou přirozeně více váhy na předních končetinách a vůli přirozené asymetrii většina koní nese více váhy na jedné přední noze, což způsobuje jednostranné zatížení a ztuhlost. Pomocí gymnastických cvičení, jako je dovnitř plec a dovnitř záď nebo práce na kruhu, se tuto asymetrii snažíme postupně vyrovnávat.

1. Dvě stopy – bended-straight (na kruhu)

V tomto případě vnitřní zadní noha šlape přesně do stopy vnitřní přední nohy. Tomuto postavení se říká "bended straight" . Používá se při práci na kruhu nebo v obloucích a ukazuje, že kůň je ohnutý, ale rovný v pohybu.


2. Dvě stopy – shoulder-for (rovná linie)

Vnější zadní noha šlape do stopy vnější přední nohy, zatímco vnitřní zadní noha míří mezi stopy předních nohou. Tento pohyb se nazývá shoulder-for a je předstupněm shoulder-in. Je to velmi vhodné cvičení pro rovnaní asymetrií a uvolnění plecí. 


3. Tři stopy – shoulder-in 

Ve sportovním provedení cviku shoulder-in se kůň pohybuje na třech stopách. Vnitřní přední noha kráčí samostatně v jedné stopě, vnitřní zadní noha a vnější přední noha sdílejí druhou společnou stopu a vnější zadní noha kráčí po třetí samostatné stopě. Toto provedení se běžně používá v soutěžní drezurní praxi, protože umožňuje udržet koně v rovnováze, zachovat plynulý pohyb a zároveň zvýrazňuje ohnutí těla, což je pro hodnocení v soutěžích důležité.

Při shoulder-in v akademickém provedení je klíčové sledovat, kam šlape vnitřní zadní noha. Může dopadat:

  • vpravo od středu těla,

  • přesně pod střed těla,

  • mírně vlevo od středu.

Všechny tyto varianty jsou v pořádku, důležité ale je, aby tato noha nešlapala mimo osu těžiště – tedy mimo osu hmotnosti koně. 






Podkročení vnitřní zadní nohy

Cvičení je pro koně důležité, protože ho učí ohnout více klouby vnitřní zadní končetiny a převzít více váhy na zadní končetinu. Vnitřní zadní noha se tedy učí NÉST koně. Aby kůň mohl podkročit je potřeba, aby byl v dobrém ohnutí, které sám nabízí a sám drží. stellningem a ohnutím se nám břicho posune více do vnější strany a vnitřní zadní bude moc došlápnout více pod tělo. Cvičení je také základ pro budoucí dovnitř plec, kde je podkračování vnitřní zadní končetiny ještě výraznější.


 POSTUP:

Cvičení pro lepší uvědomění končetin a podkročení vnitřní zadní nohy

1. První kroky: Učení reakce na tušírku

Postavte se vedle koně, čelem k jeho zadním nohám. Než začnete se samotným cvičením, je důležité koně naučit správně reagovat na dotyk tušírky na noze. Díky poklepání tušírkou se kůň může naučit zvedat všechny čtyři nohy, což mu pomůže lépe si uvědomovat vlastní končetiny a pracovat s nimi.

  • Zaměření na nohu – Nejprve tušírkou namiřte na nohu koně a chvíli vyčkejte. Lehce poklepejte na nohu a sledujte reakci. Pokud se nic nestane, jednoduše to vyzkouším znovu. Když kůň zareaguje zvednutím nohy (odměna za první náznak), ihned chválím a odměňuji. (odměňuji poprvé už samotné odlehčení nohy). Postupem času kůň začne reagovat už jen na ukázání tušírkou. Jakmile se to stane, můžete přejít k dalšímu kroku.
  • Přidání pohybu – Jakmile kůň chápe zvedání nohy, přidejte žádost o vykročení. Poklepejte na nohu a rukou naznačte směr dopředu.
  • Použití targetu – Toto cvičení můžete provádět i podložkami, které slouží jako terč (target).



2. Podkročení vnitřní zadní nohy pod těžiště

Tento cvik pomáhá koni lépe pracovat s rovnováhou a zapojit správné svaly.

    • Postavte se před koně stejně jako při bendingu (ohnutí).

    • Požádejte o ohnutí- Signál tušírky umístěte za přední nohu.

    • Když máte ohnutí v těle, požádejte o podkročení vnitřní zadní nohy pod tělo - tušírkou ukažte na oblast břicha za podbřišníkem. Když koník nereaguje, poklepejte tušírkou na břicho, což by mělo vést k vykročení vnitřní zadní nohy.

    • Pomoc v případě nepochopení – Pokud kůň nereaguje, ukažte tušírkou na vnitřní zadní nohu (tento signál už zná).

Kůň bude mít tendenci udělat krok dopředu. My ovšem chceme podkročení pod těžiště, tedy aby vnitřní zadní noha došlápla ve stopě mezi předníma nohama. Někdy se to povede rovnou, v tom případě opravdu hodně chválím.


Co sledovat?

Cílem je, aby kůň podkročil vnitřní zadní nohou více pod tělo (těžiště koně).

✅ Pokud noha došlápne ve stopě přední vnitřní nohy, je třeba jemně zpomalit pohyb rukou (zádrž), aby zpomalil svůj pohyb a noha měla možnost jít více do strany pod tělo-TO JE OVŠEM SLOŽITĚJŠÍ.

✅ Dále si můžete pomoci svým tělem-pokud stojíte před koněm, natočte se na něj více ramenem, které je dále o něj. Mějte v hlavě jasný záměr.

✅ Pokud vnitřní zadní noha směřuje spíše ven, zpomalili jste příliš nebo blokujete koně v pohybu.

✅ Nedělejte cvičení příliš dlouho – hledejte pochopení a kvalitní momenty, ne dokonalost.

✅ S postupným zapojením a pochopením cvik přirozeně zkvalitní.




3. Podkročení vnitřní zadní nohy pod těžiště v KROKU

Můžete zůstat  v pozici před koněm, nebo se postavit vedle koně. V kroku začněte pracovat ve chvíli, když koník chápe signál v zastavení.


    • Postavte se před koně stejně jako při bendingu (ohnutí).

    • Požádejte o ohnutí- Signál tušírky umístěte za přední nohu.

    • Když máte ohnutí v těle, požádejte o podkročení vnitřní zadní hony pod tělo - tušírkou ukažte na oblast břicha za podbřišníkem. Když koník nereaguje, poklepejte tušírkou na břicho, což by mělo vést k vykročení vnitřní zadní nohy.

    • Násldně se rozejděte a koně požádejte o cvik v kroku. Stračí jeden-dva kroky a moc pochvalte.




Tréninkové tipy

Tip 1: Správná pozice těla

Když chcete, aby kůň vykročil vnitřní zadní nohou pod tělo, je dobré si koně postavit tak, aby jeho vnitřní zadní noha byla vzadu, potom tedy tato noha bude přirozeně pokračovat v pohybu a zvedne se jako první. Zároveň si dávejte pozor na pozici svého těla, neblokujte koně v pohybu, při došlápnutí vnitřní zadní nohy pod tělo může udělat krok dopředu. Když ho budete blokovat, je možné že vám nohou ukročí více do vnější strany, než je žádoucí.


Tip 2: Použití pozitivky

Pokud si s cvičením nevíte rady a nedaří se vám poznat správný moment, pozitivka vám pomůže (týká se zde o pokročilejší pozitivku, je to delší cesta, co se přípravy týče, ale pro vašeho koně a vás bude ideální, pokud chcete jít spíše formou zábavy). Napřed je potřeba koně naučit step-target. Kůň se tedy naučí jednotlivými končetinami došlapovat na podložky (ručníky, cokoliv dle vaší fantazie). Když kůň takto zvládá šlápnout na podložku i zadní nohou, nebude problém podložku umístit pod těžiště koně, přesně tam, kde v budoucnu chceme, aby noha došlapovala. Celé chování pak dáte pod signál tušírky a můžete zkoušet v kroku.

Video: Lili -podkročení vnitřní zadního nohy více pod tělo: Napřed se zaměřte na pochopení signálu a cviku. Když  koník hezky reaguje na signál tušírky, můžete si říci o ohnutí v týlu (těle), než požádáte o podkročení nohy.



Video: Lili -podkročení vnitřní zadního nohy více pod tělo-v kroku: Když kůň pochopil signál pro podkročení vnitřní zadní nohy více pod tělo, můžete tento cvik provádět v kroku. V pohybu je vše náročnějš :)



Možné problémy

Kůň se pohybuje směrem k vnější pleci a/nebo vyhazuje záď ven

  • Ujistěte se, že nepřitahujete hlavu koně příliš k sobě. Místo toho ji jemně veďte vpřed.

  • Zvažte zpomalení koně tím, že se přiblížíte více k jeho přední části. Pracujte hodně na přechodech. Zpomalujte koně pomocí tušírky  umístěné na jeho plecí, netahejte za obnosek.

  • Využíjte stěnu jízdárny.

  • Naučte koně signál tušírky na vnější plec-tím si koně srovnáte.


Kůň dělá příliš krátký krok

Jedním z častých problémů při práci je, že krok koně je příliš krátký. Kůň nepřenáší váhu na vnitřní zadní nohu, protože to vyžaduje větší námahu. Jednou z příčin může být skrytý problém. 

  • Vraťte se k vodění v základní pozici, dokud se vnitřní zadní noha nezačne znovu plynule pohybovat dopředu.

  • Zkontrolujte, že máte správné ohnutí-pokud je ohnutí "falešné" kůň nemá dostatečný prostor pro podkročení více pod těžiště.

  • Lehce ťukněte bičíkem na vnitřní zadní nohu, aby se aktivovala a vykročila správně dopředu.



Pamatujte: Méně je více. Hledáme kvalitu-kůň by neměl tahat nebo se tlačit do ruky. Kůň by měl stále působit uvolněně.

Video: Lili -podkročení vnitřní zadního nohy více pod tělo-možné problémy: Koník se může příliš ohýbat v krku, nebo může dojít k "falešnému ohnutí"-břicho koně na vnitřní straně se "tlačí nahoru". Plec utíká ven.

Náprava: chtějte méně, zjemněte svoje signály, zkontrolujte pozici svého těla, využíjte stěnu.


Dovnitř plec

Všechny následující cviky (dovnitř plec, dovnitř záď) mají sloužit ke gymnastické přípravě koně, pomáhají koni vyvinout svaly symetricky a připravit na budoucí shromáždění. Cvičení dovnitř plec je další z gymnastických cvičení (patří mezi stranové pohyby), které podporuje došlapování vnitřní zadní nohy pod těžiště koně a pomáhá tak zvednout vnější rameno koně. Pokud je správné ohnutí, vnitřní noha kráčí pod těžiště koně, vnější kyček a žebra rotují nahoru-proto se zvedá rameno.

Došlapováním vnitřní zadní nohy pod těžiště se kůň také učí přenášet více váhy na tuto nohu, zadní noha se tímto více ohýbá. Ve cvičení dovnitř plec je kůň ohnut od hlavy až ke kořenu ocasu.

Pokud je váš kůň příliš tuhý nebo těžký na předku, je vhodné pracovat s méně výraznou verzí dovnitř plece – tedy tak, aby se kůň nepohyboval na třech stopách a jeho ramena nesměřovala výrazněji do středu (od stěny).
Vždy je důležité zhodnotit rovnováhu koně a přizpůsobit cvik jeho aktuálným možnostem. 

Dobrá dovnitř plec je opravdu velmi těžká!


POSTUP:

1. Začněte podkročením vnitřní zadní nohy
Než začnete s dovnitř plecí, naučte koně podkročit vnitřní zadní nohu pod tělo. Začněte na rovné stěně, kde je pro koně jednodušší se soustředit. Dbejte na korektní ohnutí koně a kontrolu vnějšího ramene, které by nemělo 'vypadávat' ven z požadované linie pohybu – v této fázi vám může pomoci opora stěny. Představujte si pomyslná "světla" na hrudi koně, směřující vpřed ve směru pohybu; tímto způsobem si lépe udržíte správné nasměrování celého těla koně."


2. Dovnitř plec na rovné linii
S tímto cvikem nespěchejte. Vždy se zaměřte na kvalitu pohybu a dobrou rovnováhu.

Jak na to:

  • Postavte se před koně, využíjte stěnu jízdárny.

  • Požádejte o stelling (vytvoření mírného ohnutí).

  • Udělejte krok směrem do středu jízdárny a pozvěte ramena vašeho koně s sebou.

  • Následně požádejte vnitřní zadní nohu o vykročení vpřed.

  • Udělejte pár kroků a vraťte ramena koně zpět na stěnu.

Důležité:

  • Začněte opravdu s malými náznaky.

  • Sledujte pozici svého těla – je zásadní pro správné provedení.

  • Dohlížejte, aby se kůň neohýbal přehnaně, nepadal do strany nebo nedošlapoval mimo osu.



Závěrem:

To, že kůň šlape vnitřní zadní nohou pod střed těla, neznamená automaticky, že na tuto nohu skutečně přenáší váhu. Skutečné nesení váhy totiž úzce souvisí s tím, jak je postavená přední část těla – zejména krk a hlava.

Čím více je krk a hlava natažená dopředu a dolů, tím méně váhy se přenáší na zadní nohy. Naopak, čím více je kůň zvednutý a shromážděný, tím více váhy nese zadní část těla – včetně vnitřní zadní nohy, která má klíčovou roli při rovnováze a podpoře pohybu.

Z toho vyplývá, že shoulder-in může být prováděn s přenosem váhy dozadu i bez něj. Záleží především na stupni shromáždění a na způsobu, jakým jezdec koně vede a balancuje jeho tělo.

Cílem cviku shoulder-in přitom není pouze ohýbání koně nebo snaha zatížit určitou nohu. Jeho hlavním účelem je uvolnění vnější plece – tedy vytvoření prostoru pro volný a plynulý pohyb předních nohou. Jakmile kůň pochopí princip tohoto cvičení, je žádoucí, aby došlo ke vědomému přenesení váhy na vnitřní zadní nohu. Tím se přední část koně "odlehčí", vnější plec se uvolní a kůň se stane pohyblivějším, přesnějším a vstřícnějším ke spolupráci s jezdcem.


Přistoupení zádě

Tento cvik je skvělou přípravou pro cvik "dovnitř záď" a zároveň užitečný i při práci ze sedla, protože vám umožní lépe si koně přistavit tam, kde ho potřebujete mít. 

Pomocí tohoto signálu budeme ovlivňovat vnější zadní nohu koně z vnitřní strany jeho těla. Existuje několik způsobů, jak koně tento cvik naučit. Jedním z nich je přistoupení zádě k ruce nebo k targetu. Později lze chování přenést na signál tušírkou. Já jsem učila Lili rovnou pomocí tušírky. Důležité je neustále sledovat koně, protože pro něj může být cvik náročný. Dejte mu dostatek času a přizpůsobte přístup jeho potřebám. Veškeré pohyby by měly být jemné, pomalé a laskavé.

POSTUP

  1. Pro snadnější pochopení je dobré postavit koně tělem ke stěně  – tak, aby zádí musel opravdu odstoupit. K práci jsem si vzala stupínek, abych mohla lépe působit na záď koně z vnější strany. 
  2. Zvedněte tušírku nad vnější kyčel koně – to bude váš konečný signál pro budoucí cvik "dovnitř záď".
  3. Kůň může chvíli přemýšlet, co má udělat, proto mu dejte čas a prostor. Pokud nereaguje, lehce poklepejte tušírkou na vnějším boku.
  4. Jakmile kůň naznačí přenesení váhy směrem dovnitř, ihned ho slovně pochvalte a odměňte.
  5. Pokud kůň cvik opravdu nechápe, můžete využít target jako pomůcku pro jeho učení.
  6. Je v pořádku, když kůň na začátku vytáčí hlavu opačným směrem (záď dovnitř hlava ven).

Video: Jack-učení přistoupení zádě.


    Dovnitř záď (Travers)


    Cvik dovnitř záď, známý také jako travers, je stranový pohyb proveditelný na třech nebo čtyřech stopách. Pokud ho provádíme podél stěny, přední nohy koně zůstávají souběžně se stěnou, zatímco záď je ohnutá dovnitř jízdárny.

    Během traversu vnější zadní noha došlapuje více pod těžiště koně a přejímá nosnou funkci. Díky tomu se více ohýbá, zatímco vnitřní rameno zůstává volnější. Tento cvik pomáhá koni lépe koordinovat zadní končetiny a je skvělým základem pro piruetu a half-pass.

    Správná práce s vnější zadní nohou je klíčová i pro cval. Trénováním dovnitř zádě lze cval výrazně zlepšit.


    POSTUP

    Než začnu koně učit dovnitř záď, nejprve ho naučím přistoupení zádě (viz výše). Cvičení provádím v pozici před koněm. S cvičením začínáme podél rovné stěny. Kůň by měl umět ustoupit zádí na lehký dotek tušírkou.


  1. Postavím se před koně, požádám o ohnutí, zvednu ruku s tušírkou a namířím na protilehlou kyčel-žádáme o přistoupení zádě.
  2. Postupně žádám o krok vpřed – sama se rozejdu a vezmu koně sebou.
  3. Zpočátku se může stát, že kůň při kroku vpřed ztratí záď. To je normální součást procesu učení. Požádejte o záď znovu.
  4. Na začátku kůň pravděpodobně ztratí ohnutí (vytočí hlavu ven a vnitřní rameno spadne dovnitř)-na začátku to nechám, udělám pár kroků v dovnitř zádi, zastavím a řeknu si opět o ohnutí.
  5. Když kůň pochopí signál pro dovnitř záď, říkám si o ohnutí i v pohybu-pořádám o záď a následně opravuji rameno koně.


                Obr: Na začátku je běžné, že na vás kůň padá ramenem a hlava není ve správném ohnutí.

     Video: Lili -dovnitř záď : Začněte opět pochopením cviku-kůň musí reagovat na přistoupení zádě.


        Video: Lili -dovnitř záď : Z jiného úhlu pohledu :)


        Video: Jurášek -dovnitř záď : Začátky práce.



Možné problémy

Kůň vytáčí hlavu ven 

To je běžná reakce na hledání rovnováhy. Když koně požádáte o dovnitř záď, může se stát, že vytočí hlavu na opačnou stranu (nemá dobré ohnutí). Pokud kůň vytočí hlavu ven, jeho vnitřní rameno se posune dovnitř (začne na vás padat plecí)

Řešení:
  • Na začátek požádám koně o  přenesením váhy na vnější přední nohu, a teprve poté žádám o dovnitř záď.
  • Kůň musí opravdu dobře rozumět signálu působícím na ramenu koně.
  • Následně můžete pracovat s rameny koně-pokud koně pořádáte, aby dal rameno "ven", záď  by mu měle zůstat "uvnitř" jízdárny.




Příprava na lonžování


Bezpečnost na prvním místě

  • Noste rukavice: Chrání vás před spáleninami a zraněními.

  • Nikdy si lonž neomotávejte kolem ruky: V případě, že se kůň náhle rozběhne, by vám mohla způsobit vážné poranění. Mějte lonž volně v ruce a buďte připraveni ji v případě potřeby pustit.


Než po koni začneme požadovat ohýbání vnitřní zadní končetiny a shromáždění, musí nejprve správně reagovat na naše signály – zastavení, vykročení, přechody mezi chody, zkracování a zvětšování kruhu. Tyto základy by měl dobře chápat, zároveň by měl zůstat uvolněný, soustředěný a aktivně se zapojovat do práce.

Jedním z častých problémů bývá správné vyslání koně na kruh. Mnoho jezdců se v této fázi potýká s nepochopením koňského chování, což může vést k přehnaným či dokonce agresivním reakcím zvířete. Pokud pracuji s mladým koněm nebo s koněm, který má s vysláním na kruh potíže, nebudu ho hned nutit k odchodu. Místo toho ho nejprve povedu na ruce a postupně prodlužuji vzdálenost mezi námi. Jakmile kůň zůstává ve své stopě, odměním ho a pochválím. Když takto pochopí svou pozici na kruhu a zároveň správně reaguje na signály pro ustoupení ramenem (modul 1 a 2), lze ho snadno požádat o vykročení na kruh.

Pomůcky

Při lonžování využívám tři hlavní nástroje: hlas, bič (nikdy ne na trestání koně), pozici těla

Důležitým krokem je zjistit, zda váš kůň na bič reaguje klidně, nebo zda z něj má strach. Jemné dotyky bičem mohou pomoci koni zůstat v klidu a pochopit, že bič není hrozbou. Pokud má kůň s bičem negativní zkušenosti, postupujte trpělivě a s respektem. V těchto případech je ideální pracovat s pozitivním posilováním, abyste pomohli přepsat staré vzorce strachu. Opravdu doporučuji to vyzkoušet.

Správná pozice při lonžování

Pro efektivní lonžování je ideální držet se v pozici na úrovni hlavy koně nejdále u ramene.
Z tohoto místa můžete snadno
 zvednete jeho plece, podpoříte správné ohnutí těla, aniž by jste koně začali stáčet na sebe.

Mějte ramena natočená ve směru, kterým se kůň pohybuje a udržujte rovnoměrný, paralelní pohyb vedlle něj. Při lonžování tedy nestojím na místě, ale doprovázím koně v pohybuPohyb vedle koně umožňuje jemnější komunikaci tělem, lepší kontrolu vzdálenosti a rychlejší reakce na změny v jeho chování. Umožní vám to lépe pracovat s jeho tělem a kůň se zároveň učí reagovat na pozici našeho těla.


1. Základní příprava

Základem úspěšného lonžování je správně zvládnuté vodění koně (modul 1). Kůň by měl na signál zastavit, rozejít se a reagovat na pobídky k ustoupení ramenem (modul 1). Jakmile tyto prvky zvládá, můžeme přejít k dalšímu kroku.

Nejprve jdu vedle koně a hledám u něj uvolnění a klid. Jakmile jde plynule vedle mě, začnu se pomalu vzdalovat a prodlužovat vzdálenost mezi námi. Pokud kůň zůstává ve své stopě, odměním ho. Zpočátku stačí pracovat na vzdálenost délky tušírky, což nám umožní jemně působit pomůckami a jasně sdělovat signály.

2. Zvětšování a zmenšování kruhu

Jakmile kůň drží stabilní vzdálenost, můžeme začít pracovat na zvětšování a zmenšování kruhu. Klíčovou roli zde hraje naše řeč těla. Nesprávná kombinace primárních a sekundárních pomůcek může koně zmást a vyvolat dojem neposlušnosti. Pro cvik zvětšování kruhu je důležité, aby kůn znal signál pro ustoupení předku (modul 1).

Pokud chceme kruh zvětšit, nejprve ukážeme tušírkou na vnitřní rameno koně. Pro lepší pochopení můžeme mírně natočit svá ramena ke koni a případně udělat pár kroků směrem k němu. Jak silné pobídky budeme potřebovat, záleží na konkrétním koni.

3. Rozcházení a zastavování

Správně provedené zastavení a rozcházení je pro koně jednoduché, pokud ho má dobře naučené a naposilované při práci ze země (modul 1).

Pro zastavení primárně využívám hlasový signál a změnu energie svého těla – jednoduše se zastavím. Pokud kůň nereaguje, pomohu si přizvednutím biče před jeho hlavou nebo lehkým zavlněním vodítka. Pokud je nutné tlak stupňovat, je lepší vrátit se k základnímu procvičování zastavení a rozcházení.


4. Zvětšování vzdálenosti

Když kůň zvládne základní práci na krátkou vzdálenost (drží svou pozici a nepadá dovnitř), začněte se od něj pomalu vzdalovat a nechte ho pohybovat se ve větším kruhu. Pokud vše probíhá dobře, ve skutečnosti už koně lonžujete. Kůň může začít kruh zmenšovat s vámi.

Pokud chcete s koněm pracovat na dálku, je zásadní, aby:

  • kůň rozuměl signálu bičem na plec a správně na něj reagoval, a

  • abyste byli schopni ho nasměrovat více dovnitř nebo ven (abyste například mohli zvětšovat nebo zmenšovat kruh, aniž by kůň ztratil svou pozici, rozběhl se nebo udělal něco podobného).



5. Uvolnění jako finální cíl

Cílem je vidět uvolněného koně – tedy plynulý krok s hlavou nataženou dopředu a dolů. Kůň by měl pracovat v přirozené rovnováze, bez napětí a s ochotou spolupracovat.



Video: Tabi -prácev klusu : Ukázka, jak to může vypadat na začátku práce-pokud koník nemá dobrou rovnováhu je běžné, že se neumí vytáhnout dopředu a dolů, hlavu nese příliš vysoko nebo příliš nízko.

Snažte se pracovat na co největším kruhu. Pokud je v klusu na kruhu kůň hodně v nerovnováze, pracujte v klusu jen chvíli-dělejte přechody a pracujte na rovinách. 


Video: Tabi -prácev klusu : Ukázka, jak to může vypadat na začátku práce-jedna strana bývá horší, než ta druhá. Koně ohou také vyhazovat nebo se jinak zlobit, na kruhu je jim to nepříjemné právě proto, že nemají rovnováhu. Koně nikdy netrestám za tyto projevy (samozřejmě nesmí na vás kůň zaútočit). 


Obr: Tabi -práce v klusu : Kobylka padá výrazně na předek, zadní nohy nedošlapují  pod těžiště a mají kratší délku kroku, než přední nohy.


     Obr: Tabi -práce v kroku : Výrazné zlepšení po cílenné práci na rovnováze.


   Obr: Tabi -práce v klusu : Prvních pár krůčků v hezkém nesení.


Video: Lea a Lili: Práce v kroku -ráda využívám různé kužely a značky. Čím lépe nám půjde práce v kroku, tím snadnější to bude ve vyšších  chodech.


Video: Pokročilí práce v klusu-zpomalujeme a zrychlujeme tempo. 

I já si někdy odskočím na rychlou práci na ohlávce :)



Možné problémy

Když se kůň pohybuje příliš pomalu 

Pokud se kůň pohybuje pomalu, můžete se posunout lehce vzad (za přední rameno koně) a přátelsky ho pobídněte k živějšímu pohybu vpřed: zvyšte svou vlastní energii, pobídněte bičíkem -mávete s ním ve vzduchu, když kůň nezareauje, můžete ťuknout o zem a udělat tak zvuk a doprovodně povzbuďte hlasem (například jemným mlaskáním). 

Pobídku udržte, dokud kůň nezareaguje. Jakmile kůň nabídne požadovaný chod, okamžitě ukončete pobídku – spusťte bič šikmo dozadu dolů.Pokud kůň i nadále zpomaluje v jednom chodu, například v kroku, nezůstávejte u neustálého pobízení. Často je účinnější přejít na klus nebo cval , který koně více aktivuje a rozproudí jeho energii. Buďte pozorní a učte se vnímat první náznaky zpomalování – ideální je koně podpořit dřív, než se pohyb skutečně zpomalí.


Když se kůň pohybuje příliš rychle 

Pokud se kůň na kruhu pohybuje příliš rychle, je důležité nepřidávat tlak, ale místo toho mu pomoci zklidnit se a znovu najít rovnováhu. Zkontroluj také své tělo a pomůcky – možná na koně působíš neúmyslným tlakem, například držením biče, postojem těla nebo napjatým pohybem. Sniž tento tlak a dej mu uvolněným držením těla najevo, že není důvod spěchat. Velmi dobře fungují i hlasové pomůcky – používej klidný a hluboký tón hlasu s povely jako "hoo" nebo "pomalu".

Další možností je dělat přechody – krátké změny tempa ho přiměje více se soustředit na tebe. Pomoci může i mírné přiblížení se ke koni – zmenšením vzdálenosti mezi vámi ho psychicky zbrzdíš. Tyto přechody koně učí vnímat tvé signály a lépe kontrolovat tempo.

Jako signál pro zpomalení koně využíjte bič, kterým ukážete před hlavu koně, bičem můžete pohybovat VELMI POMALU nahoru a dolů.

Faktem je, že čím rychleji se kůň pohybuje v kruhu, tím silnější jsou odstředivé síly. Rychlost musí odpovídat schopnosti koně udržet držení těla, rytmus a ohnutí. Vyber tempo, které kůň zvládne. 


Váš kůň drží hlavu příliš vysoko
Tento problém způsobuje napětí v brachiocefalickém svalu, což omezuje volný pohyb ramene. Kůň vyklenuje záda a brání zádí, aby se efektivně pohybovala vpřed. Běžte ke koni blíže a požádejte ho o snížení hlavy (tento signál už  by měl znát).

Vypadá to takto:

Obr: Lonžování mladého Jacka (foto staré asi 10 let). 

V této situaci se snažte svého koně uvolnit, abyste dosáhli uvolnění spodních krčních svalů. Všimněte si krátkých kroků zadních končetin.


Váš kůň drží hlavu příliš nízko

Pokud se kůň při práci natáhne takto dolů, je to v pořádku. Pokd se ale takto pohybuje neustále, výrazně se pohybuje na předku. Nejčastější příčinou příliš nízko nesené hlavy je naučené chování-ano v tréninku to mnoho lidí vyžaduje.

V takovém případě je třeba zadní nohy aktivovat – ale pozor, aniž by se kůň začal honit. Pouhé zrychlení pohybu nepovede ke zlepšení horní linie koně. Můžete opět zkrátit vzdálenos mezi vámi, když budete blíže, lépe opravíte pozici hlavy koně. Zde může být velmi nápomocen target, pro polohování hlavy je to jednoduše elegantní řešení :)

Mnoho koní také jednoduše nemá dostatečnou sílu k tomu, aby se nesli správně. Vybudování dobré základní síly může trvat několik měsíců. Svalová napětí a blokády různého původu mohou také vést k nízkému nesení hlavy a krku. V takovém případě je vhodné poradit se s odborníkem.


Obr: Lonžování Lili- běžné protažení dolů.


Budování svalstva vyžaduje čas. Zpracování nových věcí také vyžaduje čas.  Lonžování koně je pro něj fyzicky i psychicky velmi náročné! Začínejte s poměrně krátkými tréninkovými úseky a postupně je prodlužujte. Čím lépe, pružněji a energičtěji se kůň pohybuje, tím déle na lonži může pracovat.


Co sledujeme:

✅ Kopyta by měla směřovat ve směru pohybu (nesměřují ven z kruhu).

✅ Vnitřní přední noha by měla být zřetelně rovněji pod tělem.

✅ Čára vedená mezi plecemi by měla být téměř vodorovná.

✅ Kůň je správně ohnutý a jeho vnitřní zadní končetina může dopadat více pod těžiště koně. 


.


Shromáždění na lonži

Shromažďující práce je už opravdu velmi pokročilá. Shromáždění zvyšuje míru ohnutí kyčelního kloubu, kolenního kloubu a hlezenního kloubu. Váha koně se posune na záď, plece a kůň se zaoblí a zvedne v kohoutku nahoru.

Jakmile kůň dosáhne odpovídající úrovně fyzické připravenosti a jezdeckého výcviku, je možné cíleně začít pracovat na rozvoji shromáždění. Tréninkový lonžovací plán by měl obsahovat časté změny tempa, plynulé přechody mezi malými a velkými kruhy, krátké intervaly cvalu na zmenšené kružnici, stejně jako zařazení cviků typu plec vpřed na lonži. Dále je vhodné procvičovat couvání, případně kombinaci couvání s okamžitým přechodem do cvalu, což podporuje aktivaci pánevního pletence a nasazení zádě.

Správné shromáždění nelze vynutit ani pomocnými otěžemi ani rukou.

Důležité:
Správné shromáždění je dlouhá cesta, protože je třeba nejprve vytrénovat a připravit všechny potřebné svaly. Správný pohyb a krok v kruhu je základním předpokladem pro dosažení shromáždění.

Je důležité mít na paměti, že tréninkový pokrok nebývá lineární. Pravidelný návrat k základním gymnastizačním cvičením je nezbytný pro dlouhodobou stabilitu a harmonii pohybu. Výběr cviků by měl reflektovat aktuální úroveň koně a respektovat jeho individuální fyzické i psychické možnosti. Variabilita v práci stimuluje rovnoměrný rozvoj svalového aparátu a koordinace. Zároveň umožněte koni určitou míru samostatné iniciativy, která podporuje jeho sebedůvěru a aktivní spolupráci.