
Trénink pozitivně
Prohlášení o odpověddnosti a podmínky užití
Tento materiál je chráněn autorským právem a je určen výhradně pro osobní potřebu registrovaného účastníka kurzu. Jakékoli neoprávněné šíření, kopírování, publikování, zpřístupňování či poskytování tohoto obsahu třetím osobám bez předchozího písemného souhlasu autorky je výslovně zakázáno a může být kvalifikováno jako porušení autorského zákona. Děkujeme za respektování těchto podmínek.
Tento online kurz slouží výhradně k informačním a vzdělávacím účelům. Nenahrazuje individuální odborné vedení, osobní konzultaci s kvalifikovaným trenérem ani veterinární vyšetření či odborný dohled. Veškeré informace, rady a techniky uvedené v kurzu jsou poskytovány na základě praktických zkušeností a osvědčených přístupů. Jejich aplikace je však plně na vlastní odpovědnost každého účastníka. Autorka kurzu nenese žádnou odpovědnost za jakékoliv následky, újmy, zranění či ztráty vzniklé v důsledku použití těchto informací.
Upozorňujeme, že práce s koňmi je spojena s určitými riziky a může být potenciálně nebezpečná. Doporučujeme, aby veškeré techniky a cvičení byly prováděny s maximálním ohledem na bezpečnost zvířete i člověka. V případě nejistoty nebo nedostatečné zkušenosti důrazně doporučujeme vyhledat odbornou pomoc. Poskytovatel kurzu nenese žádnou odpovědnost za škody, zranění či jiné újmy způsobené nesprávným nebo neuváženým použitím informací z tohoto kurzu.
Účastí v kurzu účastník výslovně potvrzuje, že si je plně vědom rizik spojených s prací s koňmi, a že veškeré kroky podniká na vlastní odpovědnost.
V případě, že účastník pracuje s koněm, který vykazuje známky nebezpečného chování (např. agresivita, kopání, kousání, vznětlivost, nevyzpytatelnost apod.), je nutné přistupovat k takovému zvířeti zcela individuálně a za specifických podmínek, které nejsou obsahem tohoto kurzu. Vždy dbejte na bezpečnost všech zúčastněných. Nezletilí by měli být při práci s koňmi vždy pod přímým dohledem dospělé, odpovědné osoby.
Upozorňujeme také, že veškerá zodpovědnost za zdravotní stav koně, jeho pravidelnou péči a kondici, nese výhradně jeho majitel, popř. osoba oprávněná s koněm nakládat. Tato odpovědnost zahrnuje zejména, nikoli však výlučně, zajištění pravidelné veterinární péče, úpravy kopyt, péče o chrup, fyzioterapie a celkové kondiční přípravy zvířete.
Fyzická cvičení a gymnastické prvky prezentované v tomto kurzu mohou představovat zvýšenou zátěž pro pohybový aparát koně. Před jejich aplikací je nezbytné důkladně znát a zohlednit aktuální zdravotní stav koně. Provozovatel kurzu nenese žádnou odpovědnost za případné újmy na zdraví zvířete vzniklé v důsledku nevhodného použití zde uvedených informací, cvičení nebo z důvodu zanedbání péče ze strany uživatele kurzu.
Používáním tohoto kurzu uživatel bere na vědomí a souhlasí s výše uvedeným.
ÚVOD
Ráda bych se zaměřila více do hloubky na pozitivní trénink (ať už s odměnami nebo bez) a případné problémy, se kterými se můžete setkat.
Pokud nechcete pracovat s pamlsky, opravdu nemusíte. Silou pozitivního posilování nejsou pouze pamlsky. Přesto doporučuji vyzkoušet a uvidíte, jak na to váš koník bude reagovat. Bude zvídavější? Bude pozornější? Bude ochotnější pracovat? Uvidíte.
Jako odměnu využíjte něco, co máš váš koník opravdu rád. Pokud se rozhodnete pracovat pomocí zvyšování tlaku, zůstaňte vždy v komfortní zoně koníka-nezvyšujte nesmyslně tlak. Mnoho lidí, kteří začínají pracovat s odměnami odradí tato práce právě kvůli neznalostem problematiky.
Koně se pak mohou začít projevovat agresivně, kopat, kousat nebo se dožadovat odměn či majitele neustále pronásledovat. Základem úspěchu jsou zkušenosti a znalosti. Důležitá je pak práce na klidu a relaxaci.
Odměny jsou velice silný motivátor a při nevhodném používání může koně tento způsob práce frustrovat. Koně se potřebují naučit řešit věci v klidu, uvolnit se. Cílem je naučit koně, že relaxace je ta nejlepší možná odpověď na všechno. Abychom správně pracovali s odměnami musíme dokonale znát jejich řeč těla a poznat signály, které značí stres nebo míru napětí v koňském těle.
Pokud jste se rozhodli při výcviku pracovat s pamlsky, budete muset několik lekcí věnovat seznámení koně s tímto způsobem tréninku. Kůň se učí spojit slovní pochvalu (např. "ano", "super", "pašák" atd.) nebo zvuk klikru s odměnou. Slovní pochvala nebo zvuk klikru mají označit okamžik správného provedení cviku či žádoucího chování, které chceme posílit. Klikr je výhodnější, protože jeho zvuk je vždy stejný a jasný.
DŮLEŽITÉ: Jako odměnu nemusíte používat pouze pamlsek. Zjistěte, co vyhovuje vašemu koni. Někdy může nesprávné podávání pamlsků koně velmi stresovat. Proto vždy vyberte vhodnou odměnu a pracujte s ní tak, aby kůň zůstal klidný.
Videa by Vám měla být inspirací a vodítkem, co je potřeba změnit pro zlepšení vašeho vztahu s koněm a hned na začátek upozorňuji, že tam změna musí přijít od VÁS. Vy musíte změnit způsob přemýšlení, postoj, či nějaké názory. Vy se potřebujete stát flexibilnější a v rovnováze. Teprve potom může nastat změna u vašeho koně. Každá dvojice člověk a kůň je úplně jiná, bude tedy třeba pracovat pokaždé maličko jinak.
Dlouhodobým cílem tréninku koně je udržení jeho psychického a fyzického zdraví. Toho dosáhneme prací na flexibilitě, rovnováze a budování svalů potřebných pro nesení jezdce. Pro zachování psychické pohody je důležité, aby koník měl dostatek pohybu venku s ostatními koňmi, pravidelnou úpravu kopyt, kontrolu zubů, správnou výživu.
Toto není návod na to, jak mít "poslušného" koně, který splní vaše ambice. Ne! Je to pouze směr, kterým se můžete vydat, abyste byli spokojení vy i váš kůň. Jde o cestu, která vás má vést k tomu, aby kůň byl jemný, ochotný a především se těšil na vás, váš trénink a společně strávený čas.
Vždy bereme ohled na koně a pozorujeme jeho chování a emoce. Pokud jsou pro něj cviky nepříjemné a začíná panikařit nebo vykazuje známky nervozity, je důležité být co nejjemnější a přistupovat k němu ohleduplně.
Zpočátku stačí cvičit třeba jen 10 minut. Může se stát, že první týden budete jenom s koněm chodit kolem jízdárny a trénovat uvolnění. Abychom se mohli posunout dál, je nutné, aby se kůň zbavil napětí, které v sobě má. To může někdy trvat a vyžaduje trpělivost a práci s tělem. Napětí se uchovává ve svalech, které můžeme uvolnit například masáží.
Proč potřebujeme uvolněného a klidného koně bez stresu?
Protože ve stresu se kůň neučí. Někdy je třeba pracovat i s majitelem, který může držet napětí ve svém těle. Pokud nebudete uvolněni vy, nemůžete to očekávat od svého koně.
Koně jsou velmi ochotná zvířata. Jestli-že vám koník nereaguje na jemné žádosti a povely, je otrávený a nechce spolupracovat, přemýšlejte proč. Často mohou být důvodem zdravotní problémy, špatný přístup ze strany člověka a napětí člověka. Pokud vyloučíte zdravotní problémy, je tedy potřeba změnit celkový přístup ke koníkovi a ukázat mu, že s vámi může být zábava.
USMÍVEJTE SE, RADUJTE SE, VAŽTE SI SVÉHO ÚŽASNÉHO KONĚ, BUĎTE VDĚČNÍ KAŽDÝ DEN ZA MALIČKOSTI
ZAČÍNÁME
Úvodní video: Práce s lakem a práce s odměnami.
ÚKOL pro chyré hlavičky: Jak byste naučili koně couvat na zavlnění vodítka, ale tak, abyste nemuseli vodítkem zvyšovat tlak? :-)
1. Zhodnoťte si své koně
Než začnete pracovat s odměnami, je důležité zvážit, jaký vztah má váš kůň k jídlu. Pokud je kůň neklidný, hrabe, kope do dvířek boxu nebo se šklebí, jsou to známky napětí spojeného s příjmem potravy. Stejně tak můžete poznat napětí spojené s jídlem podle zdravotního stavu koně – má kůň často koliky, vředy, průjmy, hubne nebo naopak velmi snadno tloustne? I to může být způsobeno napětím v jeho těle.
Nejčastější příčinou napětí jsou stažené orgány, které pak nejsou správně prokrvené, a chybí jim tak kyslík a živiny.
Jak zjistit, jak na tom váš kůň je? Zkuste následující test: připravte několik hromádek žrádla (jablka, mrkev, musli) na jízdárně, ideálně blízko sebe, a pusťte koně na volno. Nechte ho hledat. Popřípadě mu hromádky ukažte.
Pokud kůň žrádlo žvýká klidně, občas zvedne hlavu a má uvolněný výraz, je příjem potravy spojený spíše s klidem. Pokud kůň pochoduje od jedné hromádky k druhé a jí velmi rychle, je příjem potravy spojený s napětím a stresem. V takovém případě můžete očekávat, že i práce s odměnami bude náročnější.
2. Vyzkoušejte, jaký máte vztah se svým koněm
Vezměte koně na jízdárnu (nebo jiný uzavřený prostor), pusťte ho na volno a sledujte jeho reakce. Panikaří? Pobíhá dokola? Je klidný a zvídavý? Stojí vedle vás? Hledá vaši přítomnost? Toto je důležitý okamžik, od kterého se můžete odpíchnout. Pamatujte, že každý kůň vyžaduje trochu jiný přístup. Musíte sami vyzkoušet, co vyhovuje vám oběma.
3. Jak začít
Každý kůň je jiný a má jiné zkušenosti s lidmi. Každý potřebuje individuální přístup – co funguje pro jednoho, nemusí fungovat pro druhého. První krok, který určitě nic nezkazí a který velmi doporučuji, je společné trávení času, klid, relaxace. Obzvlášť koně, kteří vykazují známky napětí při příjmu potravy, potřebují toto napětí uvolnit.
Pokud váš kůň není klidný vedle vás, není vhodné začínat s pamlsky, které by jeho neklid a napětí mohly ještě více podpořit. Začněte do vašeho vztahu vkládat více klidu. K tomu doporučuji kromě tréninku také doprovodné metody, jako jsou bodywork na uvolnění napětí v těle – metod je opravdu mnoho.
Najděte místo nebo situaci, kde je váš kůň opravdu klidný (stáje, louka, uvaziště, čištění, pasení) a začněte s ním trávit více času v tomto režimu. Občas mu můžete dát kus mrkve (například jen hodit na zem) ve chvíli, kdy je opravdu uvolněný a v klidu. Snažte se o to, aby váš kůň nemusel pro pamlsek nic dělat – pouze relaxovat a být s vámi v klidu.
Někteří koně nebudou mít problém a vše se naučí rychle. Jiní koně ale začnou být nervózní právě kvůli očekávání příchodu odměny. Pokud cítíte, že kůň je napjatý z očekávání, zaměřte se více na uvolnění, relaxaci a omezte počet pamlsků. U těchto koní se snažte podporovat to, že si vás vůbec nevšímají. Někteří koně po chvíli, kdy odměna nepřichází, prostě odejdou. A to je v pořádku – to je přesně to, co chcete dosáhnout. Kůň by neměl zvyšovat stres a napětí kvůli pamlsku, který nepřichází, ale měl by si prostě a jednoduše jít po svém.
Někdy můžete pozorovat, že kůň sice odejde, ale začne pochodovat a očichávat zem – to je známka zvyšujícího se napětí. Je třeba tyto vzorce změnit. Odměňování, když je kůň v klidu, je základem. Stejně tak chcete koně naučit, že pro pamlsek nemusí nic dělat – stačí jen relaxovat a zůstat v klidu.
Vždy je dobré mít i další doprovodné metody, které pomáhají uvolnit emoce a napětí v těle koně.
SEZNÁMENÍ S ODMĚNAMY
Pokud chcete pracovat s odměnami, musíte koně seznámit s markrem. V pozitivním tréninku je marker specifický signál, který označuje přesný okamžik, kdy zvíře provedlo požadované chování správně. Tento signál pomáhá zvířeti pochopit, za co přesně bude odměněno.
Typy markerů v pozitivním tréninku:
- Zvukový marker – Nejčastěji klikr (klikací zařízení), který vydává konzistentní zvuk.
- Slovní marker – Například slova jako "ano", "good", "super", která se používají stejným způsobem jako klikr.
- Vizuální marker – Například gesto rukou u neslyšících psů nebo světelný signál.
Jak marker funguje?
- Zvíře provede správné chování
- Marker označí správný okamžik (např. kliknutí klikru nebo slovo "ano").
- Okamžitě následuje odměna (pamlsek, hračka, pohlazení).
Díky markeru kůň přesně ví, za co dostal odměnu, což urychluje proces učení a minimalizuje nejasnosti. Marker funguje jako tzv. přemostění. V pozitivním tréninku znamená přemostění (angl. bridging) použití signálu, který spojuje správné chování se slíbenou odměnou. Tento signál dává zvířeti jasně najevo, že provedlo požadovanou akci správně a že odměna brzy přijde.
Proč je přemostění důležité?
- Zvyšuje přesnost učení – Kůň přesně ví, za co dostává odměnu.
- Snižuje frustraci – Pomáhá zvířeti pochopit, že odměna je na cestě.
- Umožňuje načasování – Trenér nemusí mít okamžitě pamlsek u ruky.
Začátek a konec lekce
V pozitivním tréninku u koní je důležité mít jasně definovaný začátek a konec lekce. Jasně tak definujete, kdy s odměnami pracujete.
Nulová varianta
V pozitivním tréninku znamená nulová varianta (zero option nebo default behavior) takové chování, které kůň (nebo jiné zvíře) nabídne, pokud si není jistý, co má dělat, nebo pokud neobdrží jiný pokyn. Příklad nulových variant-kůň se postaví na určitou značku, skloní hlavu.
Proč je nulová varianta důležitá?
- Bezpečné a neutrální chování -kůň v klidu stojí a čeká
- Pomáhá v nejistých situacích
- Podporuje sebekontrolu
POSTUP:
Jako první můžete koně naučit, jak si brát odměnu z ruky. Je to dobré cvičení na propojení slovního markeru (ano, dobře atd.) s příchodem odměny. Zároveň už učíte i způsoby (manners).
- Napřed potřebujeme, aby si koník spojil naši slovní pochvalu s odměnou. Stoupneme si vedle koně. V ruce sevřeme mrkev (nebo jiný pamlsek). Ruku dáme dopředu a dolů před čumák koně. Kůň bude ruku pravděpodobně očichávat a olizovat. Ruku nechejte zavřenou a čekejte na moment, kdy kůň ztratí zájem a odkloní svoji hlavu pryč. V tu chvíli POCHVALTE, ruku otevřete a pamlsek koníkovi dejte.
Důležité: Dávejte koni pamlsky opravdu jen, pokud je v klidu! Pokud je kůň nervozní, dotěrný či přehnaně natěšený, je potřeba celou situaci uklidnit! Můžete najít jinou odměnu, či dávat větší pauzy. Klid je základem všeho-kůň může být uvolněný při výcviku jedině, když je klidný a bez napětí. Klidný kůň se také rychleji učí. Klidný kůň s námi bude lépe komunikovat a spolupracovat. Můžete se vrátit o pár kroků zpět trénovat jen klid a uvolnění.
Jednou z metod, kterou můžete využít, je "kontinuální krmení". Jde o to, že odměnu podáváte ve chvíli, kdy ještě koník stále žvýká. Princip je takový, že když koník žvýká (pokud má dostatek potravy), pomáhá mu to přirozeně uvolnit stres.
Tréninkový typ: Pokud by vás koník vyloženě kousal, koníka netrestáme uhozením! Ani se na něj nezlobíme. Jednoduše nastavte sevřenou pěst, tak abyste mohli koníka "štípnout" do čumáku. Pysk mu sevřete mezi palec a ukazováček. Jenom mu jeho pokus kousnout vás znepříjemněte.
Proč koně neuhodíme: Jednoduše proto, že to v nás často vyvolává agresivitu, rozhodí to nás vnitřní klid a naši vnitřní stabilitu. Následuje vlak myšlenek typu: Já ti ukážu, kdo je tady pán! Tak ty mě budeš kousat, no to uvidíš! Tohle sis dovolil naposledy!
Video: Jack-společné nic nedělání. Jen tak být spolu, učit konš být v klidu a připravuji ho na pamlsky. Omlouvám se za chybky v textu-už jsem nedohledala zdrojové video na opravu :)
Video: Jack-učení pauzy.
Videa: V zimě roku 2021 jsem se zúčastnila online kurzu "Exploring rewards" s Angelikou Hesselius. Angelika se věnuje akademickému ježdění dle Benta Branderupa, k výcviku ovšem využívá pozitivní posílení. Ráda bych s vámi sdílela videa s Jackem, která jsem pto kurz natáčela.
Začátek a konec lekce- na začátek lekce koníka zavolám, když příjde, podám mu odměnu. Pokud lekci ukončuji , dám odměnu na zem.
Nezávislé krmení : První důležitou věcí, je naučit koně, aby ve vaší přítomnosti zůstal v klidu, pokud zrovna nepracujete. Koník by se měl naučit v klidu přejít do pasení, nebo jen v klidu stát a čekat. Není naším záměrem, aby koník neustále nervozně popocházel, dožadoval se práce jen proto, aby dostal odměnu. Proto je skvělé cvičení "společné nicnedělání" a "nezávislé krmení" . Hlavním cílem je udržet klid a pohodu. Přihauji krmení do kyblíku i do sena, aby si je Jack sám hledal (nezávisle na mě). Pozoruji, jak se chová a hlídám opravdu klidnou atmosféru.
Video: Zkoušíme různé druhy odměn a jak na ně Jack bude reagovat. Každá odměna pro koně jinou hodnotu.
Video: Pauza, začátek a konec lekce.
Video: Seznámení s odměnami aneb, jak s nimi začít-slovní marker. Ze začátku můžete vynechat slovní marker, otevření ruky je dostačující.
Video: Seznámení s odměnami aneb, jak s nimi začít-klikr
Video: Lili- Seznámení s odměnami: Základní jednoduchá technika, jak koně seznámit s odměnami, jak si upěvnit manners za využití tušírky jako bariéry.
SEZNÁMENÍ S TLAKEM
Přestože ve výcviku kladu důraz na práci s odměnami, tlaku se nevyhýbám. Naopak, vždy učím koně, jak na tlak správně zareagovat – tedy povolením. Pro efektivní komunikaci s koněm je nezbytné, aby se naučil reagovat na tlak ohlávky a vodítka. Jde o to, aby kůň pochopil, že uvolnění tlaku (a následná odměna) přichází po jeho žádoucí reakci. Učení koně reagovat na tlak neznamená ho "přetlačit".
Kůň, který jde proti tlaku, se bude opírat do ruky
Pokud koně nenaučíme "povolení", velmi často začne tlačit proti nám. Takový kůň se opírá do ruky, "visí" na vodítku nebo tahá za lonž. Výsledkem je ztráta lehkosti, ztížená ovladatelnost a často i napětí v těle koně.
Nepoužívejte sílu – buďte jemní a důslední
POSTUP:
- Napřed vyzkoušejte rozejití jako reakci na tlak.
- Stoupněte si vedle koně. Jemně napněte vodítko směrem vpřed. Tlak by měl být minimální, jen takový, aby kůň zaznamenal kontakt.
- Nikdy tlak nezvyšujte a nevyvíjejte tlak příliš dlouho. Pokud kůň nereaguje, použíjte například tušírku a dejte signál pro rozejití.
Vyčkejte na sebemenší reakci – náznak kroku vpřed nebo povolení hlavy.
- Jakmile kůň povolí, okamžitě tlak uvolněte a případně odměňte.
- Dále vyzkoušejte pouze reakci-otočení hlavy směremm k vám.
- Stoupněte si vedle koně. Jemně napněte vodítko do strany (směrem k vám).
- Jakmile kůň povolí, okamžitě tlak uvolněte a případně odměňte.
- Pokud kůň nereaguje, zkuste ho nějak zaujmout (například zvukem), aby natočil hlavu k vám. Skvělým pomocníkem je target, který motivuje koně přirozeně směrem k vám – podporuje uvolnění bez nátlaku.
Kůň se brání tlaku a zvedá hlavu
- Příčina: příliš silný nebo nečekaný tlak.
Jednou z nejčastějších chyb při práci s koněm je, že majitelé začnou tahat a škubat za ohlávku a vodítko. Vzniká tak zbytečné přetahování. Místo toho je potřeba být jasný, konzistentní, ale jemný. Pokud potřebujete, aby se kůň pohnul nebo zastavil, stačí jemně napnout vodítko nebo zvednout ruku. Jakmile kůň reaguje – byť jen náznakem – okamžitě uvolněte a nejlépe koně odměňte.
Cílem je, aby kůň nakonec reagoval jen na jemný signál, bez nutnosti jakéhokoliv tahu. Taková komunikace je nejen efektivnější, ale i příjemnější pro obě strany. Kůň začne být pozornější, lehčí v ruce a ochotnější spolupracovat.
Shrnutí:
-
Kůň by se měl učit tlaku ustupovat, ne proti němu bojovat.
-
Opírání se do ruky je známka nepochopení nebo špatného načasování ze strany člověka.
-
Nikdy za vodítko nebo ohlávku netahejte – buďte jemní, ale důslední.
-
Uvolnění tlaku je ta největší odměna.
-
Výsledkem je lehkost, porozumění a bezpečné partnerství.
Video: Lili- práce s tlakem: jak na to, aby se kuň neopíral do ruky.
Jak zjemnit signály? Pomohou vám odměny.
Jedním z klíčů ke zjemnění signálů je správné načasování odměny. Když koni jasně ukážete, že správná reakce na tlak je například ustoupení, a tuto reakci okamžitě odměníte, začne se učit, že se vyplatí reagovat jemně a včas.
➡️ Díky opakovanému posilování začne kůň reagovat na stále slabší a jemnější podněty.
➡️ Méně tlaku = více porozumění.
➡️ Právě odměny jsou mostem k lepší komunikaci a jemnosti v reakcích.
KLIDNÉ STÁNÍ ANEB SPOLU HLEDÁME KLID
Před každým cvičením si nejprve sami dopřejte chvíli klidu a ujasněte si svůj záměr. Nesoustřeďte se na výsledek. Nevíte, jak daleko to dnes půjde a co je váš kůň připravený dnes udělat. Buďte otevření všem možnostem.
Toto cvičení je důležité z několika důvodů. Pomáhá nám ověřit, jaký je aktuální vztah mezi vámi a vaším koněm. Cílem je, aby kůň zůstal s vámi, protože CHCE. Podporujete tím jeho svobodnou volbu.
V tomto cvičení se učíme společně s koněm uvolnit a relaxovat kdykoliv jsme spolu. Lidé jsou často nervózní, když jsou u koně, což způsobuje i nervozitu u koně. Jak člověk, tak kůň se musí naučit si vzájemně důvěřovat a skutečně spolu být.
Pokud chcete mít klidného koně, musíte být klidní i vy! Co to znamená? Vnitřní klid znamená, že nemáte žádné starosti, obavy nebo očekávání. Nemyslíte na úkoly, které musíte stihnout během dne. Když jste vnitřně klidní, jste vnímavější a citlivější ke koni. Vnitřní klid vás činí flexibilnějšími a otevřenějšími všemu, co k vám přichází.
Během cvičení se zaměřujeme především na vlastní tělo. Uvolněním napětí v těle začneme uvolňovat i koně. Při cvičeních používám pamlsky, protože posilují žádoucí chování a pomáhají vytvářet pozitivní asociace mezi vámi a koněm. Pokud pamlsky nechcete používat, stačí i slovní pochvala nebo podrbání.
Proč je toto cvičení důležité? V první řadě se kůň učí relaxovat a být v klidu, kdykoliv je s vámi. Když je tento stav opravdu silně posílený, je pro koně snazší uvolnit se i v stresových situacích. Čím častěji budete cvičení opakovat v různých prostředích (na jízdárně, při vycházkách apod.), tím silnější bude vazba mezi vámi a vaším koněm. To vám oběma usnadní vzájemné napojení. Čím více se soustředíte na uvolnění a relaxaci ve všem, co děláte, tím příjemnější a krásnější budou chvíle strávené společně, na které se budete těšit vy i váš kůň.
Tímto cvičením také učíte koně ladit se na vaše "záměry". Věřte, že to využijete v budoucnu.
V tomto cvičení je kůň vaším učitelem – jeho reakce vám poskytují cennou zpětnou vazbu.
POSTUP:
- Cvičení "klidné stání". V tomto cvičení je mým cílem naučit koně stát vedle mě (protože on se tak rozhodl). Koně máme tedy na volno nebo na vodítku, ale vodítkem NEOMEZUJEME A NEOPRAVUJEME koně!
- Pokud se kůň rozejde, musíte ho následovat a netahat za vodítko! Později koně naučíme přijímat a respektovat omezení vodítkem, ale v této fázi (s koněm začínáme) koně neopravujeme, protože chceme vidět, co nám kůň říká a jak reaguje na nás a náš výcvik.
- Možnost volby a kontrola nad danou situací je také veliká motivace pro koně. Nezlobíme se na koně a ani nejsme smutní, že odchází. Chceme koně motivovat a podporovat ho v tom, aby s námi komunikoval. A i to, že kůň odchází je ze strany koně komunikace. Chceme, aby koník zůstal s námi, protože on chce být s námi.
- Postavíme se ke koni a jednoduše stojíme. Pokud kůň stojí vedle nás, klikneme a dáme odměnu. Takto opakujeme několikrát.
- Základní sekvence tedy je: SLOVNÍ SIGNÁL (STŮJ)-REAKCE KONĚ (STÁNÍ)-OZNAČENÍ SPRÁVNÉHO CHOVÁNÍ (KLIKNUTÍ, NEBO SLOVNÍ POCHVALA)-ODMĚNA (MRKEV, DRBÁNÍ). Postupně prodlužujeme dobu stání. Tedy dáme slovní povel (můžeme začít hladit či čistit koně), když stojí klikneme a odměníme. A začneme znovu slovní povel (pokračujeme v čištění) a když kůň stojí klikneme a odměníme. V krátkých intervalech odměňujeme. Chválíme a chválíme.
- Pokud kůň odchází, chvíli ho pozorujte. Kůň se může vrátit, nebo ho můžete zavolat zpět atd. Netrénujte moc dlouho. Cvičení dělejte třeba jen 10 minut a pak ukončete. Koně moc pochvalte.
- Když cítíme, že jsme opravdu v klidu, začneme vnímat našeho koně. Ve chvíli, kdy kůň naznačí uvolnění-jemné snížení hlavy, odfrknutí, zatřesení hlavou, olizování či zívání. Tohle je super moment a může to znamenat, že se vedle vás začal uvolňovat. Tohle se musíte naučit vycítit. Kromě uvolnění se může jednat i o nepohodlí.
- Pokud koník nereaguje nebo odchází. NEVADÍ. To je jeho právo. Jednoduše se vratíme k dechu. Koně NETRESTÁME a NEZLOBÍME se na něj. Pamatujte, že koník reaguje na vás! Nejste-li úplně v klidu, očekáváte-li nějaký výsledek, koníkovi s vámi nemusí být dobře a proto se rozhodne odejít.
- Pokud kůň odejde, můžete zůstat stát na místě a jenom ho pozorovat. Nebo se rozejděte s ním. Neustále myslete na své relaxované tělo a relaxujte ještě více. Nemusíte nic. Váš Kůň NIC NEMUSÍ. Jen buďte spolu, užívete si jeho přítomnosti. Muže to chvíli trvat, koník vám vůbec nemusí věnovat pozornost.
- V tomto cvičení NEVYŽADUJEME jeho pozornost. Chceme dosáhnout našeho vnitřního klidu a toho, že se kůň rozhodne být s námi právě kvůli našemu klidu. Kůň dříve či později na náš vnitřní klid zareaguje. Může zvednout hlavu směrem k nám, může se na nás otočit, může k nám příjít. Pokud vedle vás stojí a je klidný, odměňte. Hrajte si. Pamatujte si, že pokud dáváte pamlsky, dávejte je vždy s klidem a pak také chvíli v klidu stůjte.
- Pokud je váš kůň opravdu nervozní, projevuje známky strachu a nepohodlí, cvičení vám nebude fungovat. Pokud se váš kůň necítí v bezpečí, je velice nervozní a hladina jeho stresových hormonů stoupá, nebude se učit, nebude reagovat, nebude klidný a nebude s námi komunikovat. V tomto případě můžete začít s uvolňováním koně při chůzi.
- Přesné označení správně provedeného cviku je velice velice důležité! V opačném případě při špatném načasování váš kůň bude dělat něco, co jste nechtěli nebo neplánovali.
- Pamatujte si: Označení správného momentu vždy předchází pochvale a odměně. Dále ve cvicích mluvím jen o pochvale a odměně, ale vždy musíte označit správný moment, požadované chování: podmět (signál)-chování (ze strany koně)-označení (marker-klik, slovní označení)-pochvala, odměna více v modulul 1.
- Pamatujte si: Každý nový cvik je složen z několik dílčích drobných kroků a každý vyžaduje přípravu ze strany člověka (záměr v hlavě, pozice těla atd.) I v zdánlivě lehkém cvičení jako je hlava dopředu a dolů. Vždy, když se postavím před koně, dávám si chvíli na svůj relax, klid a přípravu cvičení.
Video: Klidné stání. Není snad jediná lekce, ve které bych vynechala toto cvičení.
SEZNÁMENÍ KONĚ S TARGETEM
Při některých cvicích využívám target. Proto zde zařadím video a popis, jak s targetem pracovat.
Target je nepostradatelnou pomůckou snad každého trenéra pozitivního posilování. Dotknutí se targetu je označeno pomocí tzv. markeru (nejčastěji klikrem), následující odměnou (pamlskem, drbáním, klidem, relaxací atd). Při targetingu se kůň naučí dotýkat targetu různou částí těla. Target je dobrá pomůcka pro seznámení koně s klikr tréninkem.
Targetem může být jakýkoliv předmět (míček na tyči, PET lahev, kužel, podložka atd). Pomocí targetu si můžeme zvíře polohovat, nebo požádat o pohyb. Pomocí targetu se dá zvíře naučit snadno stát na míste (stacionární target), mladá zvířata můžete naučit vodit, pomocí targetu se dají naučit i prvky drezury. Hodí se pro práci ze země, učení cirkusových kousků, ale i ošetřování veterinářem či podkovářem. Práce s targetem pomáhá koni uvědomovat si určité části těla (body awareness).
Target může být tedy velice užitečnou pomůcků při výcviku koně. I zde je potřeba zachovávat pravidla pro práci s pamlsky a principy pozitivního posilování. I při práci s targetem zachováváme klid a relaxaci, hlídáme emoce, jak vlatní, tak koně. Než koně seznámíte s targetem, kůň musí umět pracovat s pamlsky a mít naučené vhodné chování (modul 1).
Já používám jako target starý skládací deštník (mohu nastavovat délku tyče), popřípadě vám postačí starý bičík, na který napíchnete pěnový balonek.

POSTUP:
- Stoupnu si před koně a target mu ukážu. Většina koní je velice zvědavá a k target si čuchne. To je moment, kdy kliknu a odměním. Cvičení párkrát zopakuji. Pokud kůň začne do target kousat či olizovat, jednoduše to ignoruji a čekám, než se jen klidně targetu dotkne či přestane kousat a olizovat target. Cvičení koně chápou velice rychle.
- Neustále hlídám emoce koně a jeho chování. Chci klid a relaxaci, ne nepřemýšlivé a zbrklé jednání. Pokud kůň začne být příliš aktivní, cvičení přestanu a začnu dělat nějakou relaxační techniku bez pamlsků. Poté cvičení s targetem ještě jednou zopakuji, odměním a udělám ihned opět relaxační cvičení. (Jak na relaxační cvičení-modul 1 a 6). Ve chvíli, kdy se kůň dotkne nosek targetu, kliknu a target dám pryč-do mé tzv neutrální pozice.
- Pokud kůň chápe po několika opakováních, přidám signál "tač" z anglického touch. Signál musí přijít vždy před daným chováním, aby si ho kůň s chováním mohl spojit.
- S targetem můžete opravdu kouzlit a vypustit svoji fantazii. Kůň se targetu může dotýkat nosem, plecí, nohou, zádí-fantazii se meze nekladou. Vždy ale přemýšlejte, proč to dané cvičení učíte a k čemu je to dobré.
- Jako target můžete využít i kužely (stacionární targety). Pomocí nich se kůň může naučit stát-skvělá pomůcka pro podkováře či veterináře). Napřed kužel koní ukažte. Opět, protože koně jsou často zvědaví, začne target očichávat-kliknu a odměním.
- Důležitá věc je naučit koně neutrální pozici targetu. Tedy pozice, kdy kůň nemá na target nijak reagovat. Já dám target svisle dolů.
Video: Seznámení s targetem (Lili)
Video: Seznámení s targetem (Jack)
NE, TOHLE NEDĚLEJ" (STANOVUJEME HRANICE)
Cílem cvičení je naučit koně, že ve vašem vztahu existují nějaká pravidla a restrikce, které je třeba dodržovat. Koni vše vysvětlíme v klidu.
Cvičení je velice jednoduché a můžete jej pak aplikovat na jakékoliv situace. Pomocí slovíčka "NE" určuji koníkovi, co je nežádoucí chování, ale také jej používám při výcviku, když chci koníka "nasměrovat" ke správnému provedení cviku.
POSTUP:
- Nechte koníka pást, nebo mu dejte hromádku sena. Stoupněte si před něj a bičíkem začnetě poklepávat blízko jeho hlavy (klepání můžete doplnit slovním povelem "NE". Ve chvíli, kdy koník zvedne hlavu, tak ho moc pochvalte a dejte odměnu.
- Poté ukažte na zem se slovním povelem "MŮŽEŠ". A nechejte koníka opět popásat. Celé vičení můžete zopakovat několikrát. BUde potřeba ho cvičit často, než si koník opravdu pochopí slovní povel "NE".
Video: Ne, tohle nedělej
COUVÁNÍ
Couvání je cvik, který využijete při běžné manipulaci s koněm. Koně ouváte pokaždé, když si chcete vytvořit mezi vámi prostor. Když si signál dostatečně upevníte, pomůže vám to i při vodění.
Couvání – časté chyby a správné provedení
Při couvání koně se často objevují chyby, nejčastěji v nesprávném pohybu koně.
Správné couvání by mělo probíhat s koněm, který má hlavu uvolněně dole a hřbet v natažené (aktivní) pozici. Nežádoucí je naopak situace, kdy má kůň hlavu nahoře a hřbet prohnutý – v takovém případě dochází k nesprávnému zapojení těla a možnému přetěžování zad.
Je důležité si uvědomit, že couvání je diagonální pohyb – končetiny se tedy mají pohybovat diagonálně (pravá přední s levou zadní a naopak).
Jakmile kůň pochopí signál pro couvání, je vhodné se při práci zaměřit právě na hledání tohoto diagonálního pohybu. Jakmile ho kůň nabídne, pohyb ukončíme – tím ho za správnou reakci odměňujeme a podporujeme správné provedení i do budoucna.
POSTUP:
- Stoupněte si před něj a bičíkem začnetě poklepávat o zem (klepání můžete doplnit slovním povelem "ustup". Pokud děláte cvičení poprvé, tak je pravděpodobné, že koník nijak nezareaguje. Pomozte mu tedy cvičení pochopit a udělejte pár kroků směrem k němu.
- Pokud koník vyhoví, moc ho pochvalte.
- Cvičení opakuji často, ale ze začátku chci po koníkovi jen pár kroků. Tím, že ho opakuji a odměňuji, tak ho zároveň i upevňuji.
Video: Jack couvání
Video: Lili couvání. Snažte se , aby couvání bylo plynulé. Zbytečně rychlé couvání je pro koně velmi namáhavé.
ODLOŽENÍ
Toto cvičení se vám bude hodit, pokud potřebujete, aby kůň zůstal stát na místě – ať už při úvazu, na jízdárně nebo venku. Je užitečné pro zlepšení ovladatelnosti koně a jeho schopnosti soustředit se. Doporučuji začít s tímto cvičením až ve chvíli, kdy kůň spolehlivě ovládá signál pro couvání, protože tento pohyb mu pomůže lépe pochopit vaši komunikaci.
POSTUP:
- První možnost: Postavte se před koně, jako byste chtěli začít cvik "couvání". Jemně začněte poklepávat tušírkou o zem před koněm. Tento signál by měl být známý z tréninku couvání. Počkejte, až kůň udělá pár kroků dozadu. Jakmile couvne, jasně vyslovte slovní povel, například "stůj". Pro zdůraznění můžete současně přizvednout ruku jako vizuální signál.
- Pokud kůň zůstane stát, okamžitě ho pochvalte. Chvála je klíčová pro jeho motivaci – použijte klidný hlas, pohlazení nebo pamlsek.
- Pokud se k vám kůň rozejde, zastavte ho opětovným poklepáním tušírky o zem a poté ho pochvalte za zastavení. Můžete ho znovu zacouvat o pár kroků zpět, ale není to nutné – záleží na situaci a na tom, jak kůň reaguje.
- Druhá možnost: Postavte se před koně, zvedněte ruku (to bude váš vizuální signál), řekněte hlasový povel např. "stůj" a připravte si tušírku tak, aby byla ihned po ruce. Udělejte několik kroků vzad. Kombinace slovního povelu ("stůj") a vizuálního signálu (zvednutí ruky) je velmi efektivní, protože kůň se naučí reagovat na obě formy komunikace.
- Pokud by se kůň rozešel za vámi, ihned zareagujte poklepáním tušírky o zem, aby pochopil, že má zůstat stát.
- Jakmile se kůň zastaví a vydrží stát, pochvalte ho. Pochvala je v této fázi velmi důležitá, protože upevňuje správné chování.
- Jakmile kůň pochopí základy, můžete začít zvětšovat vzdálenost, na kterou od něj ustupujete, a zkoušet, jak dlouho vydrží stát na místě.
- Každý kůň je jiný a může chvíli trvat, než si cvičení osvojí. Buďte trpěliví a netlačte na něj.
Video: Lili odložení. Pro toto cvičení je dobré, aby kůň znal opravdo dobře sinál pro couvání-poklepání tušírky o zem.
USTUPENÍ ZÁDÍ A USTUPENÍ PŘEDKEM
Povely na ustoupení zádě a předku jsou velice důležité, nejen pro každodenní manipulace s koněm, ale jsou také základem pro pozdější cviky akademického ježdění. Cvičení učí koníka uvědomovat si vlastní tělo a taky se učí reagovat na vaši pozici těla a vaše signály. Při cvičení mějte vždy na paměti, že kůň se učí nejenom na dotyk vaší ruky, ale vnímá taky pozici vašeho těla. Cílem cvičení je, aby kůň reagoval na náš signál, protože signálu rozumí a protože nám chce vyhovět.
POSTUP:
- Postavíme se ke koni z boku. Můžeme si pomoci tak, že koníka postavíme ke stěně, aby nemohl jít dopředu. Stoupneme si a ujasníme si v hlavě náš záměr (přesunout koníkovy zadní nohy krok stranou). Věřte, že kůň vyhoví. Sledujte svůj dech. Lidi často zadrží dech a pak tuhnout, protože čekají na to, co se bude dít. Dýchejte a uvolněte se a usmívejte se! Potom svoji ruku přiložte na stehno koně. Odměňujeme i jen jemné přenesení váhy směrem do strany.
- Když reaguje na ruku, můžeme vyzkoušet reakci na tušírku. Tuširkou se opět dotkneme koňského stehna a čekáme na reakci ustoupení. Opět můžeme jemně poklepat tušírkou a čekáme na reakci. Pokud je trénink veden správně, není třeba používat přehnaně velkého tlaku, koník rád vyhoví.
- Pracujeme rovnoměrně na obě strany. Chválíme. Usmíváme se. Užíváme si to. Změna přijde, jenom ji nesmíte tlačit.
- Pokud se nám povedlo ustoupení zádě, můžeme se pokusit o ustoupení předku (vpravo). Stoupneme si ke koníkovi mírně z boku. Pravou ruku položíme na plec a levou držíme vodítko. Opět můžeme udělat krok směrem, který chceme, aby se kůň pohnul a levou rukou mu můžeme pomoci k lepšímu pochopení. Když kůň zareaguje, hned povolujeme tlak a chválíme. Pokud kůň reaguje na jemné pobídky rukou, můžeme přejít k použití tušírky.
- Stoupneme si před koně, nebo mírně z borku. Tušírku vezmeme do pravé ruky (pro ustoupení koně vpravo). Poklepeme tušírkou na plec koně a levou rukou a pozicí našeho těla mu naznačíme směr pohybu. Opět stačí jeden krok a chválíme.
Video: Ustoupení zádě
Video: Ustoupení zádě pomocí targetu
Ustoupení kolěm zádě (ustoupení předku)
POSTUP:
- Postavíme se ke koni z boku. Můžeme si pomoci tak, že koníka postavíme ke stěně, aby nemohl jít dopředu. Stoupneme si a ujasníme si v hlavě náš záměr (přesunout koníkovy přední nohy stranou). Věřte, že kůň vyhoví. Sledujte svůj dech. Lidi často zadrží dech a pak tuhnout, protože čekají na to, co se bude dít. Dýchejte a uvolněte se a usmívejte se!
- Připravte si vodítko do ruky-jedna ruka má vodítko spojení s hlavou koně, druhá ruka drží konec vodítka. Potom svoji ruku, ve které máte konec vodítka, přiložte na rameno koně. Můžeme udělat krok směrem, který chceme, aby se kůň pohnul a levou rukou mu můžeme pomoci k lepšímu pochopení. Když kůň zareaguje, hned povolujeme tlak a chválíme. Odměňujeme i jen jemné přenesení váhy směrem do strany.
- Když reaguje na ruku (po několika opakováních/lekcích), můžeme vyzkoušet reakci na tušírku. Tušírkou se opět dotkneme koňského ramene a čekáme na reakci ustoupení. Opět můžeme jemně poklepat tušírkou a čekáme na reakci. Pokud je trénink veden správně, není třeba používat přehnaně velkého tlaku, koník rád vyhoví.
- Pracujeme rovnoměrně na obě strany. Chválíme. Usmíváme se. Užíváme si to. Změna přijde, jenom ji nesmíte tlačit.
Video: Ustoupení kolem zádě-Jack
Video: Ustoupení kolem zádě-Lili a Jack. Na videu s Jackem si všimněte, že nemám úpně stabilní "manners" (Jack nečeká na odměnu s klidem). Práce s odměnami pro něj byla na začátku stresující. Neustále se snažil nabízet různá chování, aby odměnu získal. Dlouho jsme pracovali na klidu a uvolnění.
Video bylo natočeno v novém ustájení, přibližně dva měsíce po přestěhování, takže trénink pro Jacka ještě nebyl úplně komfortní. Přesto spolupracoval moc hezky a snažil se. Sám chtěl pracovat a do kruhovky přišel dobrovolně. Na jeho emocích je ale stále vidět určitý diskomfort – potřeboval si neustále hlídat stádo, protože byl v té době jediný valach mezi deseti kobylami.
Při tréninku je důležité brát v úvahu i takové situace a neklást na koně příliš velké nároky.
Video: Lili-obrat kolem zádě
Video: Jack-často pracuji s koněm z různých pozic. Pozice před koněm (1. pozice), pozice vedle koně (2. pozice), pozice za koněm (3. pozice). Pozice před koněm je skvělá, protože mi pomáhá lépe vidět rovnováhu koně. Druhá pozice je pozice vodící nebo také lonžovací.
Video: Paťulka a Tabinka-přenášení váhy mezi předními končetinami (horizontální rovnováha).
SNÍŽENÍ HLAVY
Snížení hlavy je klíčové nejen pro protažení páteře, ale také pro budoucí práci na horní linii koně. Tato jednoduchá, ale účinná technika pomáhá při budování správného nasvalení a zapojení jednotlivých svalových skupin. Je to krok k tomu, aby kůň správně pracoval s tělem, byl uvolněný a soustředěný. Pamatujte, že celý proces by měl být příjemný a nenásilný. Důležité je budovat důvěru a motivaci koně, aby spolupracoval dobrovolně. Každý malý pokrok je třeba odměnit a dát koni čas, aby pochopil, co od něj žádáte.
POSTUP:
- Postavíme se buď před koně, nebo z jeho boku, podle toho, co je pohodlnější a bezpečnější. Jemně uchopíme vodítko těsně pod karabinou. S citem a lehkostí – tak, aby to bylo téměř nepostřehnutelné – táhneme vodítko směrem dolů. Představte si, že vodítko hladíte, nikoli že taháte. Důležité je, aby byl váš dotek opravdu jemný, aby koník necítil tlak, ale pouze naznačení.
- Jakmile kůň naznačí, že sníží hlavu (i kdyby jen o kousek), okamžitě vodítko uvolníme a koně pochválíme. Chvála by měla být výrazná – pochvala hlasem, pohlazení nebo oblíbený pamlsek.
- Pokud kůň na vodítko nijak nereaguje, můžeme mu jemně pomoci vlastním tělem. Například lehkým přenesením váhy směrem dolů nebo jiným nenásilným způsobem, který koně povzbudí k pohybu hlavy.
- Můžete používat jednoduchý slovní povel, například "dolů". Ujistěte se, že povel říkáte klidným a trpělivým tónem. Jako signál využívám poklepání tušírku na kohoutku koně – je to praktické místo, snadno dosažitelné i ze sedla.
Když začínáte cvičení a přední nohy má kůň příliš pod tělem, je pravděpodobnější, že při povolení hlavy udělá krok dopředu.
Je to proto, že při uvolnění hlavy dolů se těžiště posouvá dopředu a kůň ztratí rovnováhu.
(Toto není projev neposlušnosti – kůň je prostě nevyvážený. Trestání v tomto případě nemá smysl.)
Ujistěte se, že přední nohy jsou na začátku cvičení rovně (vertikálně) pod tělem. Popřípadě nežádejte o přílišné snížení hlavy-pod úroveň kohoutku je dostačující.
Video: Snížení hlavy- Nejprve koně naučím snížit hlavu na jemný tlak za vodítko. Až tento základní krok zvládá s klidem a jistotou, přidávám hlasový signál "dolů", který si postupně spojí s pohybem. Teprve v poslední fázi zařazuji i dotek tušírkou jako další, jemný podnět.
Důležité je, abyste všechny kroky nerozpracovali do jedné lekce – dejte si na čas. Trénink rozdělte do jednotlivých fází a přejděte k další až ve chvíli, kdy kůň spolehlivě reaguje na předchozí. Pokud kůň sníží hlavu už jen při lehkém zatáhnutí za vodítko, pak teprve nastává ten správný čas přidat signál tušírky.
Video: Snížení hlavy-Lili, plus ukázka práce Danči a Juráška.
VODĚNÍ
Bezpečné vodění koně
Mnoho lidí má problém bezpečně vodit koně. Koně bývají často napjatí, nervózní, předbíhají nebo tahají své majitele, kam se jim zachce. Toto chování se často nesprávně označuje jako "dominance". Ve skutečnosti však ve většině případů pouze odráží nedostatek zkušeností člověka a jeho neporozumění koni.
Vodění koně je jedním z nejzákladnějších prvků manipulace s koněm a nemělo by být podceňováno. První, čeho chceme dosáhnout, je, aby kůň šel s námi dobrovolně – tedy aby se sám rozhodl nás následovat. Pokud máte problémy s voděním koně (tahá, nezastavuje, spěchá apod.), je důležité začít pracovat na uvolnění a hledání klidu. Kůň potřebuje "vypustit" veškeré napětí, které si s voděním může spojovat. V tomto cvičení budeme kombinovat předchozí dovednosti.
Cíl:
Chceme, aby kůň vedle nás šel uvolněně a aby bylo vodění bezpečné pro obě strany.
POSTUP:
1. Než začnete s nácvikem samotného vodění a správné pozice, je důležité naučit koně uvolňovat se v kroku. Mnoho koní má špatné zkušenosti a neumí jít klidně (například kvůli nevhodným metodám tréninku, honění v kruhovce apod.). Proto se nejdříve zaměřte na KLID.
2. Začněte v uzavřeném prostoru, kde se kůň cítí bezpečně. Použijte známé cvičení "spolu v klidu". Rozmyslete si, jaký slovní povel budete používat pro vykročení (například "pojď"). Dejte povel a lehce naznačte směr pohybu rukou s vodítkem. Pokud se kůň rozejde s vámi, okamžitě ho pochvalte – zastavte se a dejte mu odměnu. Za vodítko netaháme. Cvičení několikrát zopakujte.
3. Pokud vám kůň dobře reaguje na vykročení, můžete využít celou jízdárnu. Sledujte svou pozici – měli byste být mírně před koněm, ale zatím ho neopravujte ani netrestejte. Hledejte klid. Dýchejte, relaxujte a pozorujte, kdy kůň začne projevovat uvolnění (například povolení hlavy, odfrknutí). Jakmile se tak stane, ihned pochvalte a odměňte
4. Nepospíchejte, nechtějte hned dokonalost. Opakujte cvičení, dokud kůň nezačne chodit vedle vás klidně a uvolněně. Pokud se to podaří, můžete se zaměřit na samotné vodění.
5.Ve videu uvidíte, že Lili zastavuje automaticky po slovním pochválení "Ták" – tím označuji správně provedený cvik a následuje odměna.
6. Pokud kůň zvládá rozcházení, vyzkoušíme zastavení. Po několika krocích dejte povel "stůj", přizvedněte ruku s vodítkem a sami se zastavte. Pokud kůň reaguje, okamžitě chvalte a odměňte. Pokud ještě udělá pár kroků navíc a lehce "narazí" do vodítka, nevadí – i tak ho pochvalte. Jemný tlak budeme postupně učit, takže se nic neděje.
7. Když nechce zastavit, použijte tyto signály:
- Tušírka – pokud kůň spěchá, namířím tušírku před něj, čímž mu naznačím, že má zpomalit.
- Vodítko – pokud mě začne předbíhat nebo se tlačit, zavlním vodítkem (jemně, krátce), což znamená "dopředu ne".
Před použitím těchto signálů musí kůň rozumět jejich významu. Cvičte je postupně – při chůzi dejte povel k zastavení a zavlňte vodítkem. Několikrát opakujte, dokud kůň nepochopí. Stejně tak pracujte s tušírkou. Můžete použít obě pomůcky současně, ale vždy jemně a srozumitelně. Na koně nikdy nekřičím ani se na něj nezlobím. POZN. vlnění vodítka používám jen velmi málo-spiše jako jemné upozornění. Použití vlnění vodítka má tu nevýhodu, že vytváří tlak na týl koně, kůň zvedá hlavu a prohne hřbet. V případech nouze, je to samozřejmě možné-pomůže vám to stanovit jasné hranice!
8. Chvíli si se cvičením hrajte – vykročení, pár kroků, zastavení. Nezapomeňte odměňovat koně vždy trochu dál od sebe, aby si zachoval vhodné způsoby přijímání odměn
9. Jakmile kůň zvládá rozcházení a zastavování, zaměřte se opět na KLID. Můžete ho požádat o snížení hlavy (pokud zná povel "dolů"). Během chůze sledujte, jak se chová – pokud jde uvolněně vedle vás (mírně za vámi), pochvalte ho. Zaměřujte se na pozitivní momenty a dávejte mu zpětnou vazbu, co je žádoucí chování.
Tréninkový tip
Neupínejte se k jedné metodě. Každý kůň je jiný a vyžaduje individuální přístup. Pokud máte citlivého koně, může mu stačit jemné vedení rukou a tušírkou. Pokud vás kůň tahá, může být efektivnější pracovat s pozitivním posilováním nebo targetem.
Já osobně se silovému přetahování s koňmi vyhýbám – nejsem zastáncem metod typu "kdo je silnější".
Video: Lili -základy vodění
Nejčastější problémy a jak je řešit
Vodění koně může na první pohled působit jako jednoduchá dovednost, ale v praxi často odhalí mnohem víc – o koni samotném, jeho fyzickém komfortu, vnitřním nastavení i našem vzájemném vztahu. Mezi nejběžnější problémy patří situace, kdy kůň:
-
předbíhá,
-
naráží do člověka,
-
nebo se naopak loudá a táhne se za námi.
Každý z těchto projevů má svou příčinu, a právě její pochopení je klíčové pro správnou nápravu. Při práci ze země věnujte pozornost nejen pohybu samotnému, ale i vnitřnímu nastavení koně. Každý kůň je jiný, a to nejen svou stavbou těla, ale také povahou a aktuálním fyzickým stavem.
Někteří koně jsou přirození pohodáři. Pohybují se pomalu, bez výrazné energie, a to nemusí být nutně problém. Jejich klidná povaha může být cennou výhodou, ale i u těchto koní je potřeba hlídat, zda za pomalostí nestojí fyzické potíže – například bolest v oblasti zad, beder nebo problémy s kopyty. Přerostlá nebo bolestivá kopyta mohou výrazně ovlivnit ochotu k pohybu.
Na opačné straně spektra najdeme koně, kteří nás při vodění neustále předbíhají. Pokud se jedná o výrazné přebíhání, může být příčina i ve stavbě těla – koně, kteří "padají na předek", tedy nesou větší část hmotnosti vpředu, mají tendenci se pohybovat rychle a těžko zvládají pomalé tempo. V těchto případech je důležité zařadit gymnastickou práci, která pomáhá přesunout rovnováhu více na záď a zlepšit celkovou koordinaci.
Pokud je kůň navíc neklidný nebo napjatý, je potřeba do práce zařadit více klidu a relaxačních prvků. Cvičení na stání, klidné přechody a vědomá práce s dechem mohou výrazně pomoci koni zklidnit mysl i tělo.
1. Kůň předbíhá
V těchto případech doporučujeme zařadit časté přechody – krok, zastavení, krok. Pomáhají koni naladit se na vaše tempo, soustředit se a spolupracovat. Sledujte při zastavení, zda kůň skutečně klidně stojí – je opravdu uvolněný, nebo jen napjatý a připravený znovu vyrazit.
Pokud kůň nedokáže stát v klidu, pracujte cíleně na relaxaci.
Cvičení pro rychlé a netrpělivé koně
U koní, kteří vás doslova táhnou vpřed, může pomoci jednoduché cvičení: když vás kůň předběhne, zastavte a nechte koně udělat kolem vás jeden nebo více kruhů, doku sám nezastaví. Jakmile sám zastaví, štědře ho odměňte – tím mu ukážete, že klid a pozornost vedou k pohodě.
2. Kůň naráží do člověka
Další častý problém nastává, když kůň narušuje osobní prostor – naráží do vás nebo vás jinak vytlačuje. Neberte to osobně, vždy je to jen chování, které nějak vzniklo a je potřeba ho přeučit. :) Učte koně, že má jít vedle vás, ne na vás. Využívejte jasné signály a důslednost. Vymezujte si prostor pomocí tušírky-udělejte si pomyslnou "bariéru". Začněte problém řešit v čas, ne až když je kůň do vás narazí.
3. Kůň se loudá
Na opačné straně spektra stojí kůň, který se loudá, zaostává a působí neochotně. Důvodů může být hned několik:
-
přirozeně klidné plemeno nebo temperament (např. norici, haflingové, chladnokrevníci),
-
momentální nálada nebo snížená motivace,
-
fyzické potíže – bolest, ztuhlost nebo problém s kopyty.
Zkontrolujte stav kopyt – přerostlá, nevyvážená nebo bolestivá kopyta mohou zásadně ovlivnit ochotu k pohybu. Zaměřte se také na oblast beder, hřbetu a zad – ztuhlost nebo bolest může koně zpomalit nebo úplně odradit od spolupráce.
Máte-li podezření na fyzický problém, obraťte se na kopytáře, fyzioterapeuta nebo veterináře. Pokud je kůň fyzicky v pořádku, pracujte na motivaci – pomocí her, odměn a srozumitelné struktury. A nebo buďte jen rádi, že máte klidného a pohodového koně :D
Závěrem
Vodění není jen přesun z bodu A do bodu B – je to příležitost k budování komunikace, důvěry a respektu. Sledujte, co vám kůň říká svým tělem, tempem a chováním. Každý detail – ať už jde o přebíhání, loudání nebo narážení – je informací. Malé krůčky, vnímavost a důslednost mohou vést k velkým změnám.
Váš klid, jasná komunikace a schopnost vidět koně jako partnera jsou tím, co dělá i z obyčejného vodění smysluplný zážitek – pro vás oba.
Nesoustřeďte se jen na neustálé opravování koně – pokud mu pořád jen něco "vytýkáme", brzy ho to přestane bavit a ztratí chuť spolupracovat. Mnohem efektivnější (a příjemnější pro vás oba) je střídat různé přístupy a zapojit do práce pestrost.
Využívejte to, co jsme si tu probrali:
-
časté přechody mezi pohybem a zastavením,
-
podložky jako targety, na kterých může kůň zastavit a zklidnit se,
-
občas jen zastavte a nechte koně kroužit kolem sebe – bez tlaku, s prostorem pro vnímání.
Video: Tréninkový tip na závěr- Pokud máte potíže se zastavováním nebo obecně s voděním, využijte podložku jako pevný orientační bod. Pomůže vám i koni soustředit se, zastavit přesně a vytvořit jasnější strukturu v komunikaci. Podložka funguje jako "hoof target".
Gratuluji :-)
Máte za sebou první modul a věřím, že jste vše zvládli skvěle. V případě nejasností, nebo dotazů se neváhejte zeptat ve facebookové skupině. Videa ke konzultaci posílejte nejlépe přes úschovnu na email lucka@kouzlokoni.cz